چند نماینده مجلس ایران: فیلم آخرین لحظات زندگی کاووس سیدامامی در زندان را دیدیم

کاووس سید امامی حق نشر عکس AFP PHOTO / FAMILY OF KAVOUS SEYED EMAMI
Image caption کاووس سید امامی، فعال محیط زیست، استاد جامعه‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق بود

در جلسه‌ای که روز دوشنبه با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس ایران و مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران درباره مرگ کاووس سید امامی در زندان اوین تشکیل شده، فیلمی از سلول او پخش شده که به گفته نمایندگان او را در حال "آماده شدن برای خودکشی" نشان می‌دهد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران که در جلسه حضور داشته توضیحات ارائه‌شده از سوی مأموران سپاه را کافی ندانسته و خواهان روشن شدن جوانب مختلف این اتفاق شده است.

هم‌زمان پسر آقای سیدامامی از تشکیل پرونده قانونی خبر داده و گفته است که روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن جسد پدرش را برای انجام مراسم خاکسپاری تحویل می‌گیرند.

'لحظه خودکشی مشهود نیست'

آقای مطهری بعد از جلسه روز دوشنبه ۲۳ بهمن که به درخواست اطلاعات سپاه برگزار شد، گفت که فیلمی از آقای سیدکاووسی در سلولش در زندان نمایش داده شده است.

به گفته او، "در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست، اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد."

آقای مطهری ناظران تصاویر دوربین‌های مداربسته را به کوتاهی متهم کرده و گفته که مسئول این کار "باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است."

'نتیجه کالبد شکافی هنوز اعلام نشده'

پیام درفشان، وکیل خانواده سیدامامی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که پرونده مرگ او به عنوان «مرگ غیرطبیعی» به دادسرای جنایی رفته و جسد به پزشکی قانونی منتقل شده است.

آقای درفشان گفت که پزشکی قانونی از جسد نمونه برداری کرده، اما نتیجه بررسی‌ها هنوز اعلام نشده است.

روز ۲۱ بهمن خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق اعلام کردند که مأموران امنیتی به آنها اطلاع داده‌اند که او بعد از چند روز بازداشت در زندان خودکشی کرده است.

همان روز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از بازداشت چند نفر به اتهام "جاسوسی" خبر داد و گفت که این افراد "در قالب پروژه‌های علمی و محیط زیستی" اسناد طبقه‌بندی شده کشور را در حوزه‌های استراتژیک جمع‌آوری می‌کردند.

آقای دولت‌آبادی یک روز بعد تأیید کرد که آقای سیدامامی جزو همان متهمان بوده و "با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است."

آقای مطهری امروز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مسئولیت سازمان اطلاعات سپاه در این پرونده گفته است که "مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات است و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند."

پرونده قضایی

هم‌زمان رامین سیدامامی معروف به کینگ رام، خواننده و پسر کاووس سیدامامی امروز دوشنبه در اینستاگرام خود نوشته است که به همراه وکلای پرونده به پزشک قانونی رفته و خبر داده است که بعد از دیدن "مستندات ارائه‌شده" پرونده قضایی تشکیل داده‌اند. او گفته که وکلا در حال تکمیل مراحل قانونی این پرونده‌ هستند.

آقای سید امامی درباره ماهیت پرونده قضایی که در این زمینه تشکیل شده توضیحی نداده است.

رامین سیدامامی همچنین نوشته است: "قصد داریم فردا (۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶) پیکر پدرم را تحویل گرفته و مراسم خاکسپاری را انجام دهیم."

او از همه دوستداران پدرش دعوت کرده در این مراسم شرکت کنند.

در پی مرگ آقای سیدامامی، تعدادی از نمایندگان مجلس خواهان توضیح مسئولان شدند و فعالان اجتماعی نیز مسئولیت مرگ او را حتی در صورت اثبات خودکشی به عهده مسئولان نگهداری او در زندان دانستند.

خبر تشکیل پرونده در حالی منتشر شده که علاءالیدن بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفته است که خانواده آقای سیدامامی خودکشی او را پذیرفته‌اند و به همین دلیل درخواست کالبدشکافی نکرده‌اند

آقای بروجردی که در جلسه با مأموران اطلاعات سپاه حضور داشته گفت که در این جلسه خودکشی کاووس سیدامامی "تأیید شده است."

حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، از دیگر حاضران در این جلسه گفته در فیلم آقای سید امامی "تخت خود را به‌گونه‌ای با بالش و پتو آماده می‌کند که همه فکر کنند کسی روی تخت خوابیده است و مأموران وقتی اتاق وی را بررسی می‌کنند فکر می‌کنند وی در حال استراحت است."

به گفته آقای نقوی حسینی شرایط آقای سیدامامی در زندان با بقیه زندانیان متفاوت بوده چون "استاد دانشگاه بودند از لحاظ مکانی و رفاهی توجه ویژه‌ای به ایشان شده و اتاق مناسبی را در اختیارشان قرار داده بودند."

از سوی دیگر به گزارش ایلنا غلامحسین محسنی اژه ای سخنگو و معاون اول قوه قضاییه هم روز یکشنبه در پاسخ به این سوال که علت درگذشت سیدکاووس سیدامامی چه بوده است گفت: "من هم شنیده‌ام ایشان خودکشی کرده‌اند اما هنوز از جزییات آن اطلاع ندارم."

'احساس گناه کردم'

همزمان مگدلنا مغربی معاون شمال آفریقا و خاورمیانه گروه حقوق بشری "عفو بین الملل" در توییتر نوشت: "جلوگیری مقامات از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ بسیار مشکوک دکتر سید امامی نشان از یک تلاش عامدانه و برنامه ریزی شده برای پنهان کردن هر گونه شواهدی از شکنجه‌ و قتل احتمالی دارد. او در زندان اوین جایی که بازداشت شدگان تحت نظارت مستمر هستند و تمام وسایل شخصی از آنها گرفته می‌شود، بازداشت بود و امکان خودکشی در چنین شرایطی تقریبا محال است".

او نوشت: "ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند."

مگدلنا مغربی گفت: "تعداد رو به افزایش موارد مرگ در حین بازداشت و خودداری مقامات از انجام تحقیقات مستقل و شفاف، تصویری عمیقا دلهره آور از نظام عدالت کیفری حاکم بر ایران به دست می‌دهد که در آن فقدان اهمیت به جان انسان‌ها و عدم پاسخ‌گویی مسئولان موج می‌زند".

عمادالدین باقی فعال حقوق بشر هم روز یکشنبه گفت: "من هیچ اطلاعی از پرونده کاووس سیدامامی ندارم اما معتقدم بدتر از مرگ او اتهام جاسوسی است. باور نمی کنم و اقرار بدون حضور وکیل متهم در بازداشتگاه هایی که هیچ خاطره خوبی از آن ندارم را فاقد ارزش می دانم. زنجیره مرگ‌های در زندان هم باور کردن هر خبری را سخت می‌کند."

"وقتی خبررا شنیدم احساس گناه کردم زیرا بدرفتاریهای دوران بازداشت را افشا نکردم.اگر بازگو میکردیم معلوم میشد چرا در زندانها این فجایع رخ میدهند."

ویدئوی کاوه مدنی

در تحولی دیگر در روز دوشنبه کاوه مدنی معاون سازمان محیط زیست که سال پیش از طرف حسن روحانی در این پست منصوب شده بود ویدئویی منتشر کرد که ظاهرا موید گزارش ها از بازداشت او به طور موقت است.

آقای مدنی در ویدئویی که در اینستاگرام منتشر کرد به طور ضمنی گفت که با مشکلاتی مواجه شده بود.

او از همه کسانی که وضعیت او را دنبال کرده اند تشکر کرد و گفت که سلامت است. او گفت که دسترسی او به ای میل، توییتر و تلگران قطع شده.

کاوه مدنی، که پیشتر استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن بود، از سوی اتحادیه علوم زمین اروپا به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال ۲۰۱۵ معرفی شد.

محمود صادقی یک روز پیشتر از بازداشت او خبر داده بود.

او یکشنبه در توییتر نوشت: "در جریان پیگیری هایم برای اطلاع از علت بازداشت فعالان #محیط زیست و چگونگی مرگ دکتر #کاووس_سید_امامی، مطلع شدم دیروز #کاوه_مدنی معاونت بین الملل، نوآوری و مشارکت اجتماعی فرهنگی سازمان حفاظت محیط زیست نیز بازداشت شده است!".