شهردار تهران: گزارش تخلفات دوره قالیباف را به قوه قضائیه دادیم

حق نشر عکس drnajafi.ir
Image caption محمدباقر قالیباف شهردار پیشین و محمدعلی نجفی شهردار فعلی تهران

محمدعلی نجفی، شهردار تهران گفته است که گزارش بخشی از تخلفات شهرداری در دوره تصدی محمدباقر قالیباف به قوه قضائیه ایران ارائه شده است.

آقای نجفی این موضوع را در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا مطرح کرده، اما جزئیاتی از گزارشی که به قوه قضائیه داده، اعلام نکرده است.

محمدباقر قالیباف از سال ۱۳۸۴ تا اواسط سال جاری خورشیدی شهردار پایتخت ایران بود. شورای شهر تهران در دوره جدید خود محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و به دوره ۱۲ ساله شهرداری آقای قالیباف پایان داد.

آقای نجفی اواخر دی ماه امسال در گزارشی به شورای شهر رسما آقای قالیباف را به سوءاستفاده مالی، تخلف اداری و سوءمدیریت متهم کرده بود.

آقای نجفی، بستن قراردادهای غیرقانونی با نیروی انتظامی و خرج کردن پول شهرداری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ را از جمله این موارد عنوان کرده بود.

آقای قالیباف، شهردار وقت تهران از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ بود، اما پیش از روز رأی‌گیری از رقابت‌ها کناره‌گیری کرد.

شهرداری تهران در سه سال، پنج برابر بودجه 'بهبود محیط زیست' خرج مذهب کرده است

شهردار تهران، قالیباف را به قراردادهای صوری و سوءاستفاده در انتخابات متهم کرد

آقای نجفی در گزارش خود به اعضای شورای شهر گفته بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری امسال، شهرداری دو قرارداد با نیروی انتظامی امضا کرده و در مجموع یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پول پرداخت شده است در حالی که فقط حدود ۱۷۳ میلیون تومان آن به این شرکت‌ها رسیده و بقیه برای هزینه انتخابات به حساب یکی از معاونان شهرداری تهران بازگشته است.

آقای قالیباف پیش از تصدی شهرداری تهران فرمانده نیروی انتظامی بود.

چهره های سیاسی اصولگرا از گزارش آقای نجفی انتقاد کردند و غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون و سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به اظهارات آقای نجفی گفته بود که "مسئولان تازه" معمولا درباره مسئولان قبلی حرف‌هایی می‌زنند اما گزارش نمی‌دهند.

او وعده داده بود که اگر شهرداری تهران درباره این تخلفات گزارش بدهد، قوه قضاییه رسیدگی خواهد کرد.

آقای قالیباف تقریبا همزمان با پایان دوره ۱۲ ساله تصدی‌اش در شهرداری تهران با حکم آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد.

خلاصه گزارش شهردار تهران از دوره مدیریت محمدباقر قالیباف

  • امضای دو قرارداد و در مجموع برداشت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای انتخابات
  • بدهی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری که سه برابر بودجه فعلی است
  • سرمایه‌گذاری اموال صندوق ذخیره کارمندان شهرداری در پروژه‌ای که 'فساد مالی' داشته است
  • استخدام ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
  • برداشت زیاد از چاه‌های آب تهران و در نتیجه افزایش نشست زمین