هشدار وزارت بهداشت در مورد افزایش اعتیاد در ایران

تریاک حق نشر عکس TASNIM
Image caption به گفته وزارت بهداشت ایران حدود ۵۲ درصد معتادان، از تریاک استفاده می‌کنند و حدود ۴۸ درصد نیز موادی مانند هروئین و شیشه مصرف می‌کنند

محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت ایران نسبت به افزایش اعتیاد در این کشور هشدار داد و گفت که آمار معتادان به بیش از ۲.۵ میلیون نفر رسیده است. در همین حال مشاور امور زنان وزیر بهداشت هم از افزایش مصرف ماده روانگردان «گل» بین دختران خبر داد.

ساره محمدی به افزایش مصرف دخانیات بین دخترها هم اشاره کرد اما آماری ارایه نداد. به گفته خانم محمدی، مشاور امور زنان وزارت بهداشت: "مصرف مواد صنعتی و روانگردان بین دخترها بیشتر شده و آسیب آنها به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است."

آقای ایازی معاون وزیر بهداشت گفت که درباره اعتیاد باید کار جدی و اساسی بشود. او به ضرورت اقدامات پیشگیرانه و فرهنگسازی در دستگاه‌هایی مثل صداوسیما و وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت هم به عنوان متولی سلامت در کشور اقدامات پیشگیرانه‌ای را در دستور کار دارد و در مراکز بهداشت در سراسر کشور این مسئله را دنبال می‌کند.

+ اعلام 'وضعیت اضطراری سلامت عمومی' برای اعتیاد به مسکن‌های شبه مورفینی در آمریکا

+ وضعیت اضطراری درباره اعتیاد در میان بومی‌های کانادا

به گفته معاون وزیر بهداشت حدود ۵۲ درصد معتادان، از تریاک استفاده می‌کنند و حدود ۴۸ درصد نیز موادی مانند هروئین و شیشه مصرف می‌کنند. که مصرف هروئین، شیشه و گل در حال افزایش است و جای نگرانی دارد.

آقای ایازی از اعتیاد سفید خواندن وابستگی کسانی که برای ترک مواد مخدر از متادون استفاده می‌کنند، انتقاد کرد و توضیح داد که متادون جایگزین مناسبی است و باید مثل دارو فرض شود که فرد بعد از ترک از آن استفاده کند.

معتادان دو دسته‌اند

آقای ایازی درباره معتادان به مواد مخدر گفت که یک گروه از این افراد هم‌چنان با خانواده‌هایشان ارتباط دارند و می‌توانند به صورت داوطلبانه به مراکز ترک اعتیاد زیر نظر وزارت بهداشت مراجعه کنند که جمعیت قابل توجهی هم هستند و در قالب مراکز ماده ۱۵ پوشش‌دهی می‌شوند.

گروه دوم افرادی هستند که به گفته آقای ایازی از خانواده‌هایشان طرد شده‌اند، به آنها معتادان متجاهر می‌گویند و نیروی انتظامی آنها را جمع‌آوری می‌کند و تحویل مراکز ماده ۱۶ با مدیریت سازمان بهزیستی می‌دهد. آقای ایازی معتقد است باید به اشتغال و بازگشت به خانواده این افراد بعد از ترک نیز توجه داشت و گرنه ترک این افراد نتیجه نخواهد داد.

محمدهادی ایازی هم مانند سایر ناظران و کارشناسان این آسیب اجتماعی معتقد است که همه دستگاه‌ها باید برای خدمات‌رسانی به معتادان بسیج شوند، خانواده‌های این افراد هم باید کمک کنند تا آنها بتوانند به جامعه بازگردند. او با تأکید بر جنبه روانی ترک اعتیاد گفت که در نهایت وابستگی به متادون بهتر از وابستگی به شیشه و هروئین است.

معاون وزیر بهداشت ایران همچنین افزود، این مسئله مهم نیست که این افراد بتوانند متادون را کنار بگذارند یا نه، چون اعتیاد را باید بیماری دانست افرادی که می‌خواهند ترک کنند هم مانند بیماران ممکن است لازم باشد دارو مصرف کنند.

«گل» چیست؟

ایسنا می‌نویسد: بنابر اعتقاد روان‌پزشکان «گل» همان ماری‌جوانای تغییر یافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه (cannabis) بدست می‌آید. نوع طبی ماری‌جوانا که امروزه با نام های گوناگون شناخته می‌شود،با نام «گل» وارد بازار ایران شده است.

این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است در حالیکه ماری‌جوانای معمولی (غیر طبی) که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده لذا اثرات سوء مصرف نوع طبی آن را بدنبال ندارد.

این روزها نام "گل" را بیشتر می‌شنویم، مخدری که مصرف کنندگان آن بر عدم اعتیاد آور بودن آن تأکید بسیار داشته و یا حتی در مقابل صحبت‌ها و هشدارهای کارشناسان که گل را مانند سایر مخدرهایی چون حشیش اعتیادآور می‌دانند، واکنش نشان داده و آن را بی‌پایه و اساس می‌دانند.