نگرانی از وضعیت دائمی و ابراهیمی در پی ۹ روز اعتصاب غذا

آتنا دائمی

منبع تصویر، FAMILY PHOTO

توضیح تصویر،

آتنا دائمی

خانواده آتنا دائمی می گویند او در پی ۹ روز اعتصاب غذای خشک در وضعیت بسیار بد جسمی به سر می برد و مسئولان قضایی را مسئول حفظ جان او و گلرخ ابراهیمی دانسته اند.

انسیه دائمی روز دوشنبه در پیامی در توییتر نوشت: "اتنا امروز ساعت ۴ بعد از ظهر تلفن کرد با کمک دو تا از همبندیان تونسته بود خودش را به تلفن برسونه، حالش خیلی بده و نمیتونه درست صحبت کنه، کف همراه با خون بالا میاره، باید حتماً بمیره تا مسئولین بیان جواب بدن؟؟".

حسین دائمی پدر آتنا هم نوشت: "دخترای من اگر در زندان بمیرن خودکشی نکرده اند بلکه کشته شده اند من پدر آتنا دائمی اعلام میکنم مسئولیت جان فرزندانم بادادستان و دادیار هست."

گزارش ها حاکیست که گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی، دو فعال حقوق بشر، از ۱۴ بهمن در اعتراض به انتقال به زندان شهر ری در جنوب تهران، که محل نگهداری زنان محکوم به جرایم خشن است، اعتصاب غذا کرده‌اند.

خبرگزاری هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را پوشش می دهد نوشت: "در این بین آتنا دائمی بدلیل نوسانات فشار خون در وضعیت نامناسب جسمی قرار گرفته است. اعتصاب فعلی کبد های این زندانی را تحت تاثیر قرار داده، بنا به گفته پزشک زندان در صورت تداوم اعتصاب بخصوص خودداری از نوشیدن مایعات، خطرات جانی و جسمی این زندانی را تهدید می کنند."

عفو بین الملل می نویسد که "پیشتر از آن در روز ۷ بهمن، آرش صادقی (همسر گلرخ ابراهیمی) مدافع حقوق بشر نیز با دست زدن به اعتصاب غذا خواهان بازگرداندن گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی به زندان اوین شد. او به شدت بیمار است."

توضیح تصویر،

آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی ابتدا در سال ۹۳ دستگیر شدند

براساس این گزارش این دو گفته اند که "مسولان مرد زندان آنها را مورد ناسزا و توهین های جنسی قرار داده و هنگامی که آنها به صورت مسالمت آمیز اعتراض کردند که انتقال شان غیرقانونی و نقض اصل تفکیک زندانیان است شروع به ضرب و شتم آنها کردند."

عفو بین الملل می نویسد: "گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی در خطر جدی شکنجه و دیگر بدرفتاری‌‌ها قرار دارند. زندان شهر ری سابقا یک مرغداری بوده است و در آنجا صدها زن که به جرایم خشن محکوم شده‌اند در شرایط پرازدحام و غیر بهداشتی و بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم، غذای مناسب، دارو و هوای تازه نگهداری می‌شوند. گزارش‌های دریافتی از این زندان حاکی از شیوع گسترده بیماری‌های عفونی، مصرف مواد مخدر و سطح بالای خشونت هم در بین زندانیان و هم توسط ماموران علیه زندانیان است. در طول سالیان گذشته مقامات ایران بارها زندانیان عقیدتی زن را به خاطر صریح الکلام بودن به انتقال به زندان شهر ری تهدید کرده‌اند."

این گروه همچنین در مورد وضعیت سلامتی آرش صادق ابراز نگرانی کرد با این حال ساعاتی بعد نوشت که آقای صادقی روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای از زندان اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

خانم دائمی، ۲۹ ساله، فعال حقوق بشر و حقوق زنان است که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقامات حکومتی به تحمل هفت سال زندان محکوم شده است.

آرش صادقی هم اکنون حکم ۱۵ سال زندان را می گذراند. "تبلیغ علیه نظام" و "تجمع و تبانی علیه امنیت ملی" و "توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی" از اتهامات آرش صادقی بود؛ اتهاماتی که به گفته عفو بین الملل به فعالیت های مسالمت آمیز او مربوط می شود.

آرش صادق و همسرش گلرخ ابراهیمی شهریور ماه ۱۳۹۳ دستگیر شدند.

خانم ابراهیمی کتابی درباره سنگسار نوشته بود که جایی چاپ نشده است. او به شش سال حبس محکوم شده است.