اتهامات سنگین دادستان تهران علیه سیدامامی و بازداشت‌شدگان اخیر

عباس جعفری دولت آبادی

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

آقای دولت‌آبادی می‌گوید یکی از اهداف متهمان فیلمبرداری از فعالیت‌های موشکی ایران بوده است

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته که کاووس سیدامامی، استاد دانشگاهی که مقامات می‌گویند در زندان خودکشی کرده، با «افسر اطلاعاتی آمریکا در ایران» در ارتباط بوده است. او بازداشت‌شدگان دیگر مرتبط با این پرونده را هم به ارتباط با سیا و موساد متهم کرده است.

آقای دولت‌آبادی گفته است که این افراد حدود ده سال پیش با هدایت دو افسر اطلاعاتی آمریکا موسسه‌ای را «در قالب فعالیت‌های زیست محیطی» ایجاد کرده بودند و از جمله «در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده [است].»

دادستان تهران گفته است: «پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، [او] از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست نموده بود که مورد پذیرش قرار گرفته، اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی نمود.»

منبع تصویر، AFP PHOTO / FAMILY OF KAVOUS SEYED EMAMI

توضیح تصویر،

مقام‌های قضایی ایران می‌گویند کاووس سیدامامی در زندان خودکشی کرده است

آقای دولت‌آبادی گفته که یکی از متهمان تابعیت سه‌گانه ایرانی-آمریکایی-انگلیسی داشته و آقای سیدامامی هم علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت کانادایی داشته است.

دادستان تهران گفته که بعضی از متهمان اعتراف کرده‌اند که برای شرکت در کنفرانس منارید «سفرهای متعدد» به اسرائیل داشته‌اند که به گفته آقای دولت‌آبادی، افسر اطلاعاتی موساد هم در آن کنفرانس حضور داشته است.

او گفته که «یک نهاد امنیتی» روز ۱۹ دی ماه امسال گزارشی در مورد فعالیت‌های متهمان به دادسرا داده بود که به بازداشت آنها و آغاز تحقیقات منجر شد.

آقای دولت آبادی از «نفوذ در جامعه علمی» و «موضوعات زیست محیطی» به عنوان دو هدف دیگر دستگاه‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل نام برده و گفته است که آنها قصد داشتند در بعضی حوزه های محیط زیست ایران بحران ایجاد کنند.