هشدار مقام‌های ایران درباره آنفلوانزی پرندگان قابل انتقال به انسان

آنفلوآنزای پرندگان حق نشر عکس iSna
Image caption به گفته مقامات بهداشتی گونه جدیدآنفلوآنزا از طریق پرندگان مهاجر وارد ایران شده است

یکی از مقام‌های دامپزشکی ایران از ورود نوعی جدید از آنفلوآنزای "فوق حاد پرندگان" به ایران خبر داده که ویروس "قابلیت انتقال به انسان را دارد".

علیرضا اکبرشاهی، مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی، به خبرگزاری تسنیم گفت که "سویه جدید این ویروس H5N6 بوده و از پرندگان مهاجر به کشور آمده است."

به گفته آقای اکبرشاهی، این ویروس که در پرندگان تالاب بوجاق کیاشهر در استان گیلان دیده شده، همان ویروسی است که درسال ۲۰۱۴ در کشور چین شناسایی شد و در مواردی تلفات انسانی داشت.

همزمان گزارش شده است که "کاروان بهداشتی دامپزشکی" در نقاطی از استان گیلان از جمله پارک ملی بوجاق، در حال انجام اقدامات پیشگیرانه علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

آقای اکبرشاهی هم از انجام اقداماتی در این مناطق در استان گیلان خبر داده و گفته است که "خوشبختانه در کشور ما این ویروس در همان منطقه یادشده شناسایی شده است."

مدیرکل بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی گفته است: "باتوجه به اینکه این ویروس با انسان مشترک است و امکان انتقال به انسان را دارد نگرانی‌هایی را برای ما ایجاد کرده است، اما اقدامات اولیه و آنچه را در توان داشتیم انجام داده‌ایم."

اما رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته است که احتمال انتقال ویروس H5N6 به انسان بسیار ناچیز است، هرچند از مردم خواسته "از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این موضوع را جدی بگیرند."

محمدمهدی گویا گفته است "تلاش می‌کنیم که بیماری به شهرهای دیگر منتقل نشود، اما هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست."

همزمان موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفته است که تمام امکانات آزمایشگاه آنفلوآنزای خود را برای شناسایی و بررسی نمونه‌های بیماری جدید به کار گرفته است.

روز گذشته سازمان دامپزشکی با تأیید شیوع موج جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از مردم خواست که از نزدیک شدن به پرندگان وحشی خودداری کنند.

علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت "هفته گذشته که از سوی محیط زیست اعلام شد بیش از هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر در استان گیلان تلف شده‌اند، همکاران ما بلافاصله به آن منطقه مراجعه کرده و آزمایشات و نمونه برداری‌های لازم را برای شناسایی تحت تیپ ویروس انجام دادند."