انتقاد احمدی‌نژاد از 'خودکشی در زندان' و 'پاسخگو نبودن' رهبر در قبال قوه قضاییه

حق نشر عکس Irna
Image caption محمود احمدی‌نژاد (سمت راست) و اسفندیار رحیم‌‌مشایی (چپ) اجازه نیافتند وارد چهارمین دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی شوند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران که امروز از حضور در دادگاه معاون سابق خود منع شده بود، مقابل دادگاه از قوه قضاییه ایران انتقاد کرد و گفت هیچ نهادی حتی رهبر جمهوری اسلامی پاسخگوی شکایت‌ها از قوه قضاییه نیست.

آقای احمدی‌نژاد همچنین از قوه قضاییه به خاطر بازداشت "بدون ملاحظه" افراد و سپس اعلام خبر "خودکشی" آنان انتقاد کرده و گفته "معلوم است که ملت نمی‌تواند باور کند."

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفته است که "به همت ملت" این شرایط به زودی به طور اساسی به نفع ملت تغییر خواهد کرد چون "هیچ جای دنیا ظلم باقی نخواهد ماند."

حمید بقایی، معاون سابق آقای احمدی‌نژاد هم از این‌که دادگاهش غیرعلنی است انتقاد کرده است.

او سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و نهاد ریاست جمهوری حسن روحانی را به "هم‌دستی" و ساختن پرونده برای دولت محمود احمدی‌نژاد متهم کرده و خطاب به مردم گفته است: "این نهادها با هم یکی هستند. فکر نکنید با هم بد هستند. دعواهای اینها با هم دعوای زرگری است."

اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون رئیس‌جمهور سابق ایران، که دیروز در توییترش از خبر "خودکشی" کاووس سیدامامی در زندان انتقاد کرده بود، امروز در یادداشتی در سایت دولت بهار نوشته که دستگاه قضایی ایران "متهم به قتل" است و "حتی اگر علت مرگ او ٬ خودکشی هم فرض شود، باز هم دستگاه قضایی مسئول است زیرا مسئولیت جان افراد زندانی و بازداشتی، بدون‌ قید و شرط با دستگاه قضایی و ضابطین تحت‌امر است".

مرگکاووس سیدامامی ، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق، تازه‌ترین مورد مرگ یک زندانی امنیتی در ایران است که مسئولان دلیل آن را "خودکشی" اعلام کرده‌اند.

در فیلم‌هایی که کانال تلگرام دولت بهار از سخنرانی رئیس‌جمهور پیشین ایران منتشر کرده، صدای تشویق اطرافیان شنیده می‌شود. کانال اینستاگرام آقای احمدی‌نژاد هم این سخنرانی را زنده پخش کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی دولت بهار، متعلق به نزدیکان آقای احمدی‌نژاد، مسئولان دادگاه تجدید نظر حمید بقایی، امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، به رئیس‌جمهور سابق ایران و همچنین اسفندیار رحیم‌مشایی اجازه ندادند که وارد دادگاه شوند.

آقای احمدی‌نژاد،روی پله‌های دادگاه در اعتراض به قوه قضاییه ایران گفت: "یک جوانی که به تنگ آمده است، یک مردی که در مقابل خانواده به خاطر فقر شرمنده است، به محض آنکه صدایش در می‌آید، دستگیر می‌شود. می‌برند در زندان‌ها و افراد را بدون ملاحظه دستگیر می‌کنند و جنازه را تحویل می‌دهند و بعد هم می‌گویند معتاد بوده و خودکشی کرده است...."

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، گفت که هیچ مرجع مستقل و مورد اعتماد مردم، حرف قوه قضاییه را تایید نمی‎‌کند.

او گفته هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایات از قوه قضاییه و ظلم علیه مردم وجود ندارد و "رهبری هم می‌گویند مسئولیت عملکرد دستگاه قضایی و بقیه دستگاه‌ها به عهده ایشان نیست."

حق نشر عکس Irna
Image caption محمود احمدی‌نژاد مقابل دادگاه تجدید نظر حمید بقایی

این اولین بار نیست که رئیس‌جمهور پیشین ایران درباره پرونده معاون سابق خود و شیوه رسیدگی قوه قضاییه به این موضوع به رهبر ایران اشاره می‌کند.

او پیش‌تر هم در چند نامه به آیت‌الله علی خامنه‌ای خواستار رسیدگی به "بی‌عدالتی" در قوه قضاییه و رسیدگی به نقش صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی در به گفته او "لطمه زدن" به نظام جمهوری اسلامی شده بود.

حمید بقایی، معاون وقت رئیس‌جمهور پیشین ایران که گفته به ۶۳ سال زندان محکوم شده، به حکم خود اعتراض کرده و مشغول پیگیری نتیجه اعتراض در دادگاه تجدید نظر است. او امروز پس از خروج از چهارمین جلسه تجدیدنظر گفت که "کاش جرأت داشتند و دادگاه را علنی برگزار می‌کردند."

گاهشمار تنش‌های اخیر با محمود احمدی‌نژاد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
محمود احمدی‌نژاد و رهبری آینده ایران