غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به '۹۰ برابر حد مجاز' رسید

استان سیستان و بلوچستان

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

افزایش ریزگردها باعث آلودگی هوا در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان شده است

مدیران هواشناسی استان سیستان و بلوچستان درباره افزایش بیش از حد گرد و غبار در این استان هشدار داده‌اند و گفته‌اند که میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهر زاهدان، مرکز استان به ۹۰ برابر حد مجاز و ۳۰ برابر وضعیت بحرانی رسیده است.

علی ملاشاهی، رئیس گروه هشدار و پیش‌بینی اداره هواشناسی سیستان و بلوچستان به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت که وزش توفان همراه با گرد و غبار با سرعت بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت باعث این وضعیت شده و محدوده دید افقی را به شدت کاهش داده است.

به گفته آقای ملاشاهی، وزش توفان تا پایان امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان ادامه خواهد داشت.

این مسئول اداره هواشناسی می‌گوید که حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم در متر مکعب است، اما این میزان امروز به بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میکروگرم در متر مکعب رسید.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

وزش توفان همراه با گرد و غبار با سرعت بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت باعث افزایش غلظت ذرات معلق در زاهدان شده است

در استان یزد هم وزش باد شدید به همراه گرد و غبار باعث شده که غلظت هوای مناطقی از استان به چهار برابر حد مجاز برسد.

به گزارش رسانه‌ها شرایط میبد و اردکان از دیگر مناطق استان بدتر است و تنفس برای ساکنان آن بشدت دشوار شده است.

دیروز هم مسئولان محیط زیست استان خوزستان گفتند که میزان گرد و غبار در اهواز، مرکز استان به بیش از ۶۰ برابر حد مجاز رسید.

این مسئله باعث لغو پروازهای فرودگاه بین‌المللی اهواز شد و مدارس چند شهر از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر را تعطیل کرد.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌ زیست امروز در حاشیه جلسه هیئت‌ دولت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خوزستان گفت که ریزگردها منشأ داخلی دارد.

آقای کلانتری به خبرنگاران گفت: "وقتی حق‌آبه محیط زیست داده نمی‌شود و وضعیت رودخانه کارون نیز این گونه است باید شاهد وجود ریزگردها باشیم."

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

میبد در استان یزد