روزنامه‌های صبح تهران: نگرانی از کاهش پول ملی

روزنامه های پایتخت در روز پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶، برخورد پلیس با صرافی ها و دلالان ارزی را مهم دانسته و از کاهش ارزش پول ملی ابراز نگرانی کرده‎اند.

عقبنشینی ۷۰ تومانی دلار با ورود سیف و پلیس

حق نشر عکس جوان

هادی غلامحسینی در روزنامه جوان نوشته که روز گذشته ۷۵۵ حساب اخلالگران بازار ارز با گردش مالی ۲۰ هزار میلیارد تومان مسدود شد و پلیس بسیاری از دلالان ارزی را در بازار سبزه میدان و منوچهری دستگیر کرد. به دنبال حمله پلیس و سیف به بازار ارز، کمی نرخها در این بازار تعدیل شد. با این حال ۹۰ نماینده مجلس نسبت به مدیریت دولت در بازار ارز انتقاد کردند. در این بین دولت مدعی است که رشد بهای ارز دلیل اقتصادی نداشته و سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی تمامی معاملات ارزی را رصد کرده است و از معاملات ارزی با هدف سوداگری و دلالی، مالیات اخذ خواهد کرد.

به نظر نویسنده این گزارش با رشد بهای ارز تا مرز ۴ هزار و ۹۰۰ تومان، واردات کالاهای اولیه، سرمایه ای و ضروری با نوسان همراه شده و تورم گریبانگیر مردم جامعه می شود.

بازار ارز نیازمند مدیریت دولت

حق نشر عکس ایران

محمد لاهوتی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که به غائله این روزهای ارز از چند جهت باید توجه کرد. در وهله اول نرخ ارز، افزایش و یا کاهش آن از متغیرهای دیگر اقتصادی ناشی می شود، اگر عرضه کم و به هر دلیلی تقاضا زیاد شود، قیمت طبیعتا بالا می رود. طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، دولت مکلف و موظف است که نرخ ارز را مطابق با تورم هر سال به صورت مدیریت شده هدایت کند. اما متاسفانه این قانون در دولت نهم، دهم و یازدهم رعایت نشد و در نتیجه نرخ ارز از یک طرف به طور غیرواقعی پائین نگهداشته شد و از طرف دیگر هم تورم وجود داشت. به نظر رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، روند افزایش نرخ ارز بسیار پائین و حتی طی چند سال ثابت بود، در حالی که هر سال میزان مشخصی تورم ملموس بود و این فنر، مدام فشرده تر می شد. همین مساله می تواند یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در مقطع کنونی باشد، آن هم در شرایطی که به هر دلیلی دولت از پاسخ گفتن به تقاضا ناتوان بوده است.

در عین حال آقای لاهوتی نوشته که شرایط کنونی بازار بیشتر ناشی از جو روانی و تقاضای کاذب است که اگر دولت به درستی آن را مدیریت نکند، تبعات بسیار منفی در اقتصاد خواهد گذاشت.

اقدام قهری در بازار جواب نمیدهد

امیر واعظی آشتیانی در روزنامه جهان صنعت نوشته که پلمپ صرافی ها و اقدامات قهرآمیز خود پیامدهای روانی غیرقابل پیش بینی در جامعه ایجاد می کند. حس عدم اعتماد به صرافی ها در افکار عمومی تقویت می شود و اگر ناامنی در صرافی ها تا این حد زیاد است، این سوال مطرح می شود که چرا پروانه همه صرافی ها باطل نمی شود؟ در مقابل اگر صرافی ها قابل اعتماد هستند، چرا این چنین قهرآمیز و ناگوار با آنها برخورد می شود.

به نظر نویسنده این مقاله، گاه این تصمیمات نه تنها آسیب های اقتصادی را حل نمی کند، بلکه آتش زیرخاکستری روشن می کند که مشخص نیست در کجا و چه زمانی شعلهور خواهد شد. باید مشکلات اقتصادی کشور ریش های و براساس مضامین واقعی اقتصاد زیر ذرهبین حل شود. از همین رو اگر مدیران کشور میدانند که آسیب اصلی در کجا ریشه دارد و به دنبال رفع آن نیستند به طور قطع مقصر هستند.

نگرانی تشکلهای محیط زیستی

حق نشر عکس اعتماد

حمیدرضا جلایی پور در روزنامه اعتماد نوشته که اصلاح طلب است و آمد و رفتش بیشتر با تشکل های سیاسی اصلاح طلبان است اما از زمانی که خبر خودکشی بهت آور آقای سیدامامی اعلام شد، با فعالان نهادهای مدنی محیط زیستی در فضای آنلاین و فضای واقعی بیشتر آشنا شده است. به نظر آقای جلایی پور، شایسته است که حاکمیت و دولت روحانی به نگرانی عمیقی که در میان حاملان این نهادهای محیط زیستی، پس از این اتفاق به وجود آمده توجه کند.

به نوشته این مقاله، اعلام شده که آقای سیدامامی جاسوس بوده و خودکشی کرده اما اغلب حامیان محیط زیست در پذیرش این خبر تردید دارند. حتی عدهای این فضای سنگین امنیتی را که علیه دستگیرشدگان به راه افتاده است، در اصل متوجه حامیان محیط زیست و اقلیم ایران می دانند.

آنها می گویند که منابع رانت در ایران فقط نفت نیست، بلکه اقلیم ایران یکی از منابع رانت است و تعرض به منابع طبیعی بدون حضور و نظارت انجمنهای محیط زیستی، آرزوی نیروهای رانت خوار است.

زمینخواری قانونی شد

حق نشر عکس شرق

لیلا مرگن در گزارش روزنامه شرق نوشته که مجلس در حالی دیروز قانون امکان خریداری زمین های تغییر کاربری داده شده به نرخ روز را به تصویب رساند که این قانون، سودای زمین خواری را تقویت می کند. براساس مصوبه عصر چهارشنبه مجلس از این پس واگذاری زمین هایی که قلع و قمع آنها امکانپذیر نیست، به فرد متخلف امکانپذیر می شود. این در حالی است که براساس قوانین قبلی، واگذاری زمین هایی که در آنها تخلف در اجرای طرحها رخ داده بود، به متخلفان ممنوع بود. به این ترتیب، انگیزه هم برای بروز تخلف کاهش می یافت.

به نوشته این گزارش، امنیتی بودن مسئله تامین غذا، مهمترین عاملی است که سبب می شود هرساله بخشی از اراضی ملی با اولویت طرح های کشاورزی و با هدف تامین غذای کشور در اختیار افراد قرار گیرند، اما هستند کسانی که در لباس دوست وارد این عرصه می شوند و با ایجاد انحراف در مسیر طرح ها دنبال مالکیت زمین هستند، زیرا زمین در ایران ارزشمند است. بنابراین نه غذایی برای کشور تولید می شود و نه دولت به اهدافش میرسد. اما متخلفان به انتظار تصویب قوانینی می نشینند که فضا را برای تصرف زمین باز کند. خلاصه آن که به نظر نویسنده این گزارش، با این مصوبه مجلس، به زودی شاهد زمین خواری های گسترده باشیم.

در جستوجوی پاسخگو

حق نشر عکس قانون

گروه سیاسی روزنامه قانون نوشته که روز گذشته محمود احمدینژاد دوباره گرد و خاک کرد و با حضور در مقابل دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی به نوعی ابراز وجود کرد تا پیام خود را به مخالفانش برساند. بی شک پدیده، همیشه به واقعه های مثبت گفته نمی شود، بلکه برخی از پدیده ها سبب آسیب های فراوانی به یک محیط اجتماعی می شود که احمدی نژاد را نیز می توان در همین چارچوب تقسیم بندی کرد.

در ادامه گزارش قانون آمده که آقای احمدی نژاد فردی غیرقابل پیشبینی است و همواره اقداماتی را در دستور کار قرار می دهد که اقشار منتقد وضع موجود را به سمت خود بکشاند. او در این روزهایی که برخی از اقشار جامعه نسبت به رویکردهای دولت و نهادهای حاکمیتی اعتراض دارند، به خوبی با نمایش همگرایی با ملت تلاش می کند که خود را پرچم دار اعتراضات معرفی کند و با ژست اپوزیسیون و هوچی گری به راه ادامه دهد. البته برخی نیز در این میان معتقدند که شجاعت خاصی دارد و همین موضوع عاملی موثر بر عملکرد اوست.