ایران موضع مکرون درباره برنامه‌ موشکی را رد کرد

روحانی و مکرون حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرانسه بارها درباره نقش منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است

وزارت خارجه ایران به اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پاسخ داده و گفته است ایران برنامه موشکی دفاعی دارد و حاضر به پذیرش محدودیت توان دفاعی خود نیست.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، گفته است ایران "هرگز اجازه نخواهد داد دیگران در جهت کاهش توان دفاعی و باز دارندگی ایران" اقدامی بکنند.

او همچنین از "معیارهای دوگانه" کشورهایی که ضمن ابراز نگرانی از توان نظامی ایران به دیگر کشورهای منطقه سلاح می‌فروشند، انتقاد کرده است.

روز سه‌شنبه امانوئل مکرون گفت خواهان مذاکراتی مشابه مذاکرات هسته‌ای است تا برنامه موشکی ایران تحت نظارت بین‌المللی قرار بگیرد. آقای مکرون گفت باید کشورهای منطقه نیز در این مذاکرات حاضر باشند و در صورت لزوم برای "ریشه‌کنی ناامنی" از تحریم نیز استفاده شود.

ایران بارها گفته‌ است که حاضر به مذاکره درباره برنامه موشکی‌اش نیست. هرچند عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، هفته پیش بدون اشاره مستقیم به مذاکرات موشکی احتمالی گفت: "توافق هسته‌ای را تبدیل به تجربه موفقی کنید، سپس ما درباره موضوع‌های دیگر گفتگو خواهیم کرد."

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز پنجشنبه گفته است ایران پیش از این درگیر جنگ با عراقی بود که به سلاح‌های دریافتی از کشورهای جهان مسلح بود، "به خصوص برخی کشورهای اروپایی که دوستان فرانسوی بدان بیش از دیگران واقفند."

آقای قاسمی گفته است برنامه موشکی ایران در چارچوب بازدارندگی است و "خطر واقعی" صادرات گسترده سلاح‌های پیشرفته از آمریکا و اروپا به خاورمیانه است.

او همچنین از نقش منطقه‌ای ایران دفاع کرده و گفته است اقدامات ایران با درخواست و همکاری دولت‌های دیگر انجام شده و آقای مکرون با "پیشداوری و نگاه غیرواقع‌بینانه" اظهار نظر کرده است.

مداخله نظامی ایران در سوریه به نفع بشار اسد مورد انتقاد بسیاری از قدرت‌های غربی و کشورهای عرب بوده است. همچنین ایران از طرف این کشورها به تسلیح نیروهای حوثی در یمن متهم شده، اتهامی که ایران آن را رد می‌‎کند.