درگیری پلیس و دراویش در تهران؛ 'سه مأمور در حمله یک اتوبوس کشته شدند'

درگیری در محدوده خیابان پاسداران تهران حق نشر عکس Twitter
Image caption درگیری در محدوده خیابان پاسداران تهران

تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در شمال تهران در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه، به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد. براساس بعضی گزارش ها تجمع دراویش که تا صبح سه شنبه ادامه داشت اکنون پایان یافته است.

پلیس گفت سه مامور دوشنبه کشته شدند و اکنون خبرگزاری ایرنا به نقل از نیروی انتظامی گزارش می دهد که در طول شب "دو بسیجی" هم کشته شده اند.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران دوشنبه تأیید کرد که در حمله یک اتوبوس به جمع مأموران نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران، سه مأمور کشته شده‌اند. او "عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت" و کسانی را که در "تجمعات اخیر در منطقه خیابان پاسداران تهران" شرکت داشته‌اند را عامل این حادثه معرفی کرد.

به گفته آقای منتظرالمهدی راننده اتوبوس و هشت نفر دیگر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند.

ایرنا صبح سه شنبه به نقل از پلیس نوشت که یک بسیجی "توسط خودروی سمند زیرگرفته شده و نفر دیگر با ضربات سلاح سرد" کشته شده است.

پیشتر فیلمی از برخورد اتوبوس نشان می‌داد که یک اتوبوس سفیدرنگ در یک کوچه به سرعت به سمت تعداد زیادی از مأموران پلیس که به صورت گروهی در حال حرکت هستند می‌راند و تلاش می‌کند با زیگزاگ رفتن آنها را زیر بگیرد.

سایت مجذوبان نور وابسته به دراویش گنابادی پیامی را در توییتر بازنشر کرده که نقش دراویش را در چنین اقدامی تکذیب می کند.

بر این اساس، تجمع درویشان گنابادی "مسالمت آمیز بوده و آنها شروع کننده درگیری ها نبوده اند."

تجمع دراویش گنابادی در گلستان هفتم در طول شب ادامه داشت اما توییت هایی که "مجذوبان نور" بازنشر کرده حکایت از یورش "نیروهای لباس شخصی" و "بسیجی" و دستگیری شمار زیادی از آنها دارد.

دراویش گنابادی حدود ۴ صبح گفته بودند که نیروهای بسیجی با ماشین آب پاش و وسایل ضدشورش به در منزل نورعلی تابنده، رهبر این گروه، رسیده اند.

همان زمان خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از سخنگوی پلیس نوشت که "پلیس برای متفرق شدن دراویش و عدم مزاحمت برای ساکنین محل ضرب الاجل صادر کرده است."

اکنون خبرگزاری تسنیم - در حدود شش و نیم صبح تهران - گزارش می دهد که عملیات "پلیس" در گلستان هفتم تمام شده و ماموران شهرداری مشغول پاکسازی خیابان و "انتقال چند خودروی به آتش کشیده شده هستند."

این خبرگزاری می نویسد: "تعدادی از ماموران پلیس، نیروهای بسیج و دستگیرشدگان نیز با توجه به درگیری‌های رخ داده به مراکز درمانی منتقل شدند."

شبکه "مجذوبان نور" در پیامی در توییتر نوشت "نیروهای لباس‌شخصی موفق نشدند" وارد منزل نورعلی تابنده رهبر این گروه شوند: "ولی همچنان جو گلستان هفتم و خیابان‌های منتهی به این منطقه ملتهب و این مناطق در حالت حکومت نظامی و در اختیار نیروهای امنیتی و انتظامی است."

تسنیم پیشتر نوشت که در یک حادثه دیگر سه مامور پلیس در اثر برخورد یک خودرو شخصی مجروح شده اند. براساس این گزارش در خیابان پاسداران "یک دستگاه خودرو پراید به نیروهای پلیس حاضر در محل حمله ور شد و تعدادی از نیروهای پلیس را زیر گرفت."

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس، در گفتگو با تسنیم شمار بازداشتی را بیش از ۶۰ نفر اعلام کرده بود.

همچنین ویدئوهایی که ظاهرا زخمی شدن دروایش را نشان می دهد در توییتر منتشر شده است.

شروع اعتراض

تجمع اعتراضی دراویش در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در شمال تهران دوشنبه در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه به نام نعمت‌الله ریاحی آغاز شد.

در ویدیوهایی که در ساعات اولیه تجمع منتشر شد، دراویش معترض در مقابل کلانتری تحصن کرده بودند و "الله اکبر" می‌گفتند. در ویدیوهای بعدی تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.

زخمی شدن دراویش

کانال تلگرام مجذوبان نور، وابسته به دراویش نعمت‌اللهی می‌گوید که چند نفر از درویشان مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش سه نفر از معترضان "به شدت آسیب دیده‌اند".

فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیز بیانگر شلیک گاز اشک آور در حمله نیروی انتظامی به تجمع درویشان است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، از تشکیل جلسه شورای تأمین استان تهران درباره تجمع امروز خبر داده است.

آقای همدانی گفته است که هنوز از تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

دراویش می‌گفتند که از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه آقای تابنده نگران شده‌اند.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: "پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند."

موضوعات مرتبط