لاوروف اظهارات قاسم سلیمانی در مورد اسرائیل را محکوم کرد

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و محمد جواد ظریف در نشست والدای

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و محمد جواد ظریف در نشست والدای

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اظهارات قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در مورد "حتمی بودن نابودی اسرائیل" را محکوم کرد.

قاسم سلیمانی هفته پیش در مراسم دهمین سالگرد مرگ عماد مغنیه فرمانده نظامی ارشد حزب‌الله لبنان گفته بود "قصاص این خون‌ها نابودی رژیم صهیونیستی است و دشمن می‌داند که این یک امر حتمی است این وعده الهی است که حتما تحقق پیدا خواهد کرد."

آقای لاوروف در سخنان خود در نشست بین‌المللی والدای گفت: "ما بارها گفته‌ایم بیاناتی مانند این که اسرائیل به عنوان یک کشور صهیونیست باید نابود شده و از نقشه جغرافیایی پاک شود را قبول نمی‌کنیم. به نظر ما این راهی کاملا غلط برای پیشبرد منافع است."

آقای سلیمانی درسخنان خود گفته بود "هیچ عامل پایداری در این رژیم (اسرائیل) دیده نمی‌شود و ما نشانه‌های ناپایداری وحشت را در حال و روز آنها می‌بینیم و اینها آخرین تلاش‌های دشمن است."

وزیر امور خارجه روسیه گفت تنش‌ها میان ایران و اسرائیل در حال افزایش است و افزود روسیه مخالف تلاش‌هایی است که حل مشکلات منطقه را در جنگ با ایران می‌بیند.

آقای لاوروف گفت چنین رویکردی را در سوریه، یمن و تحولات اخیر در باره مسایل فلسطینی از جمله تصمیم به شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌توان دید که همه آنها عمدتا با مواضع ضد ایرانی اتخاذ شده‌اند.

اخیرا در کنفرانس امنیتی مونیخ، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ایران را "بزرگ‌ترین دشمن" نه تنها برای اسرائیل که برای همه جهان خواند.

آقای نتانیاهو با نشان دادن قطعه‌ای که ادعا کرد بخشی از پهپاد ایرانی است گفت اگر لازم باشد اسرائیل مستقیما علیه ایران اقدام خواهد کرد.

در مقابل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهارات او را "سیرک مسخره" خواند که ارزش پاسخگویی ندارد.