پلیس ایران: ۳۰۰ نفر در درگیری پلیس و دراویش بازداشت شدند

درگیری پلیس و دراویش حق نشر عکس Twitter

سخنگوی نیروی انتظامی ایران گفته است به دنبال درگیری میان پلیس و دراویش در شمال تهران، سیصد نفر بازداشت شده‌اند.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی گفته است ۳ مامور پلیس و دو نیروی بسیجی هم کشته شده‌اند. او گفته است ۳۰ مامور نیز زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا دست داشتن دراویش در حمله به پلیس را تکذیب کرده و گفته است: "این اتفاق باعث ناراحتی دراویش نیز شده است." او گفته است "در مسلک و مرام دراویش انجام چنین حرکت‌هایی جایی ندارد."

او گفته است: "باید دید که چه کسانی می‌خواهند از این اغتشاشات سود ببرند و تقصیر را بر گردن دراویش بیندازند."

آقای نوری به برنامه #شما بی‌بی‌سی فارسی هم گفت: "سیاست‌های تمامیت‌خواهانه جمهوری اسلامی در مواجهه با دراویش گنابادی عامل اصلی و دنباله‌دار در بروز درگیری‌های اخیر است و تنها دامان دراویش را نخواهد گرفت و به باقی گروه‌های جامعه تسری خواهد یافت."

در این حال، خبرگزاری فارس و فانوس‌نیوز ویدیوی تقطیع شده‌ای را از مصاحبه با شخصی منتشر کرده که می‌گوید محمد ثلاث، یکی از دراویش گنابادی است. در این ویدیو، فرد مصاحبه شونده در حالی دیده می‌شود که روی تخت بیمارستان خوابیده و سر و صورتش باندپیچی شده و خون آلود است. این فرد می‌گوید به دلیل برخورد مأموران پلیس خشمگین شده و با اتوبوسی که در آنجا بوده، به سوی گروه مأموران پلیس رانده است.

سخنگوی پلیس ایران گفته است که به غیر از ماموران پلیس، دو فرد بسیجی هم شب گذشته کشته شده‌اند. او گفته است یکی از آنها توسط خودروی سمند زیر گرفته شده و دیگری با سلاح سرد کشته شده است.

پلیس همچنین برای متفرق شدن دراویش ضرب‌الاجل صادر کرده بود.

توییتر مجذوبان نور صبح امروز اعلام کرد جو گلستان هفتم و خیابان‌های منتهی به خانه نور علی تابنده قطب دراویش گنابادی، "ملتهب" بوده و نیروهای امنیتی حضور پررنگی دارند.

مجذوبان نور می‌گوید نیروهای لباس‌شخصی تلاش کردند وارد خانه آقای تابنده شوند ولی موفق نشدند.

روز گذشته شماری از دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از اعضای این گروه تجمع کرده بودند که این تجمع به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد.

آقای ریاحی توسط پلیس امنیت تهران بازداشت شده است.

سخنگوی نیروی انتظامی، بازداشت‌شدگان را "اخلال‌گران نظم عمومی" خوانده و گفته است "عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت" در "عملی مذبوحانه با یک دستگاه اتوبوس سه مامور پلیس را به شهادت رساندند."

کانال تلگرام مجذوبان نور می‌گوید چند نفر از درویشان هم مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

موضوعات مرتبط