سقوط هواپیمای آسمان؛ تعدادی از اجساد در ارتفاعات کوه دنا پیدا شد

لاشه هواپیما

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

قطعاتی از هواپیما در دامنه کوه

مسئولان عملیات امداد و جست‌وجوی هواپیمای سقوط کرده شرکت آسمان در مسیر تهران - یاسوج می‌گویند گروه‌های اعزامی تعدادی از اجساد را در محل حادثه پیدا کرده‌اند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، تأیید کرده است که امدادگران هلال احمر و تکاوران ارتش به اجساد و لاشه هواپیما در ارتفاع بالا دسترسی پیدا کرده‌اند ولی به گفته او "شدت وزش باد در آن منطقه به قدری است که هم اکنون امکان پرواز بالگرد وجود ندارد."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای سلیمی گفته است که با وجود شرایط جوی امدادگران تلاش می‌کنند که امشب پیکر تعدادی از جان‌باختگان حادثه را به پایین منتقل کنند.

ساعاتی قبل اعلام شد که لاشه هواپیمای تهران یاسوج که روز یکشنبه ۲۹ بهمن سقوط کرده بود بعد از دو روز در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم پیدا شده است.

صبح امروز سه‌شنبه اول اسفند، سپاه پاسداران اعلام کرد که بالگردهای نیروی هوافضای سپاه لاشه هواپیما را در ارتفاعات کوه دنا یافته‌اند.

روز یکشنبه و ساعاتی بعد از اعلام خبر سقوط مقام‌های ایران اعلام کردند که تمام ۶۶ سرنشین هواپیمای ATR آسمان، شامل ۶۰ مسافر و ۶ خدمه جان خود را از دست داده‌اند.

تکذیب کشف ۴۵ پیکر

به گزارش خبرگزاری فارس آقای سلیمی خبر کشف ۴۵ پیکر را تکذیب کرد و گفت: "آخرین آمار از اجسادی که در کیسه‌ها قرار داده شده ۳۲ جسد است که تعدادی از آن‌ها قابل شناسایی است، هیچ پیکری تاکنون منتقل نشده است."

مهر علیزاده استاندار اصفهان هم آخرین آمار را کشف ۳۲ پیکر اعلام کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گزارش می دهد که حدود ۱۰۰ کوهنورد و امدادگر از طریق زمینی یا بالگرد به محل سقوط این هواپیما اعزام شده‌اند.

ایرنا هم به نقل از شاهرخ کناری، فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران بویراحمد، گزارش داد که "پیکرهای جانباختگان سانحه هوایی، فردا چهارشنبه به یاسوج منتقل می‌شود و امروز این امکان وجود ندارد."

او گفت که "حادثه در ارتفاع بیش از چهار هزار و ۵۰۰ متری و سخت گذری قرار دارد و گروه‌های امدادگر در منطقه سقوط هواپیما در حال جست و جو، برف‌روبی و انتقال پیکرها هستند."

به گفته او امکان فرود هلی کوپترها در این نقطه وجود ندارد.

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

نیروهای سپاه و ارتش برای یافتن لاشه هواپیما مشارکت داشتند

"تماس تلفنی از هواپیما"

در همین حال محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در اینستاگرام خود نوشته است تلفن همراه یکی از مسافران این هواپیما پس از ناپدید شدن هواپیما روشن و در دسترس بوده است.

آقای آذری جهرمی نوشته است پیش از ناپدید شدن هواپیما و قبل از سقوط، یک شهروند یاسوجی با یکی از مسافران تماس برقرار کرده و دو مکالمه تلفنی صورت گرفته است.

او گفته است با جهت‌یابی تلفن همراه مورد اشاره، منطقه احتمالی سقوط هواپیما حدس زده‌ شد.

هواپیمای آی تی آر شرکت هواپیمایی آسمان روز یکشنبه ۲۹ بهمن ساعت ۸:۰۵ صبح به وقت محلی ۵۰ دقیقه پس از پرواز از فرودگاه مهرآباد از صفحه رادار ناپدید شد.

ساعاتی بعد از حادثه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دستور تشکیل ستادی برای بررسی سانحه سقوط هواپیما را داد.