درخواست احمدی‌نژاد از خامنه‌ای: برگزاری فوری انتخابات آزاد ریاست جمهوری و مجلس

محمود احمدی‌نژاد حق نشر عکس Ahmadinejad.ir
Image caption محمود احمدی‌نژاد خواهان آزادی و منع تعقیب معترضان به شرایط و نحوه اداره کشور شده که بازداشت یا محکوم شده‌اند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سخنان اخیر او را که در آن از مردم عذرخواهی کرده بود، به "فال نیک" گرفته و درخواست برگزاری انتخابات "فوری و آزاد" ریاست جمهوری و مجلس را کرده است.

آقای احمدی‌نژاد تأکید کرده است که چنین انتخاباتی باید "بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی و آزاد گذاردن مردم برای انتخاب" برگزار شود.

این درخواست آقای احمدی‌نژاد در حالی مطرح شده که یکی از بزرگ‌ترین انتقادها به هر دو انتخاباتی که او را به ریاست جمهوری رساند، دخالت شورای نگهبان و نهادهای نظامی و امنیتی در روند برگزاری انتخابات بود.

به نوشته سایت دولت بهار آقای احمدی‌نژاد این نامه را روز دوشنبه ۳۰ بهمن برای رهبر ایران فرستاده، اما متن نامه امروز چهارشنبه در این سایت منتشر شده است.

آقای احمدی‌نژاد علاوه بر "انجام اصلاحات اساسی در نهادها و ارگان‌های گوناگون و به ویژه دفتر رهبری" خواهان تغییر فوری ریاست قوه قضاییه ایران شده است.

او با تکرار انتقادهای قبلی و تند خود از قوه قضاییه ایران و رئیس آن یعنی صادق آملی لاریجانی، نوشته است که تغییر او که خود منصوب رهبر است، "می‌تواند موجب تسکین مردم و همراهی آنان با اصلاحات باشد".

رهبر ایران در سخنرانی ۲۹ بهمن با اقرار به عقب افتادن حکومت در زمینه تأمین عدالت و با تأکید بر لزوم "عذرخواهی از خداوند و مردم"، گفته بود: "نه فقط از دولت و قوه قضائیه و مجلس، بلکه ممکن است فردی از شخص حقیر نیز انتقاد داشته باشد".

آقای احمدی‌نژاد در مقدمه نامه خود با اشاره به این سخنرانی نوشته "علی‌القاعده برداشت این نیست که این اظهارات صریح از جانب رهبری که دارای قدرت و اختیارات بسیار گسترده و بی‌بدیل هستند، صرفا با هدف همراهی با مردم و کاهش آلام آنان و یا به عنوان توصیه‌هایی اخلاقی بیان شده باشد، بلکه نیازمند اقدامات عملی و فوری برای اصلاح وضع کشور در جهت خواست و رضایت مردم است."

رئیس جمهور پیشین ایران علاوه بر برگزاری انتخابات و تغییر ریاست قوه قضاییه، خواسته سومی را هم مطرح کرده است: "صدور دستور آزادی و منع تعقیب برای تمام کسانی‌ که تحت عناوین مختلف و از جمله اعتراض، تضعیف و تبلیغ علیه نظام و یا انتقاد از حضرتعالی و دیگر مراکز و مقامات حکومتی از سالیان گذشته تا کنون بازداشت و یا محکوم شده‌اند."

آقای احمدی‌نژاد ابراز امیدواری کرده که اجرای "صحیح و سریع" پیشنهادهای او بتواند در بازیابی اعتماد عمومی موثر باشد.

او نوشته است که پیشنهادهای تفصیلی خود را به صورت پیوست این نامه برای رهبر ایران ارسال کرده است. متن این پیوست در رسانه‌ها منتشر نشده است.