همسر نازنین زاغری به معاون وزارت خارجه ایران: سرنوشت همسرم دست شماست

ریچارد رتکلیف حق نشر عکس Getty Images
Image caption ریچارد رتکلیف در مقابل ساختمان سفارت ایران در لندن

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف در نامه‌ای سرگشاده به عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران نوشته که مسئولان قضایی ایران به وکیل خانم زاغری گفته‌اند که پرونده او اکنون در اختیار وزارت امور خارجه است و اظهار امیدواری کرده که مقامات دیپلماتیک ایران و بریتانیا بتوانند مشکلات خود را حل و شرایط آزادی خانم زاغری را فراهم کنند.

آقای رتکلیف که این نامه سرگشاده را همزمان با سفر آقای عراقچی به لندن منتشر کرده، می‌گوید که دولت ایران حالا این فرصت را دارد که انساندوستی خود را نشان دهد.

خانم زاغری رتکلیف یک شهروند ایرانی-بریتانیایی است که در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در جریان سفر به ایران برای دیدار از خانواده خود، از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و بعدا به "اتهامات امنیتی" محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد. در این مدت پدر و مادر خانم زاغری از گابریلا، دختر خردسال او نگهداری می‌کنند که در سفر به ایران همراه مادرش بود.

+ نماینده پارلمان بریتانیا: نازنین زاغری شرایط آزادی زود هنگام را دارد

+ جانسون بدون دست یافتن به توافقی در مورد زاغری تهران را ترک کرد

+ بوریس جانسون: با ظریف گفتگوی صریحی درباره نازنین زاغری داشتیم

کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری می‌گوید که وکیل او روز یکشنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) برای پیگیری درخواست مرخصی او نزد معاون دادستان رفته و در آنجا اطلاع یافته که پرونده موکلش به وزارت امور خارجه فرستاده شده است.

به گفته کمپین، معاون دادستان تلویحا به وکیل خانم زاغری گفته که ایران برای آزادی او منتظر اقدامی از سوی دولت بریتانیا است: "ما آماده‌ایم که او را به خانه بفرستیم، اما آنها نمی‌آیند که او را ببرند".

این مقام قضایی در پاسخ به درخواست مرخصی خانم زاغری از زندان، پیشنهاد کرده که خانه‌ای اجاره شود و خانم زاغری به همراه دخترش گابریلا زیر نظر مأموران در آن مستقر شوند "تا تکلیف او روشن شود".

خانواده خانم زاغری این شرایط را حبس خانگی و نوعی زندان می‌دانند و حاضر نیستند گابریلا را در چنین شرایطی قرار دهند.

آقای رتکلیف هم در نامه به آقای عراقچی از بدقولی مقام‌های ایران گلایه کرده و نوشته که اول به همسرش وعده دادند که قبل از کریسمس آزاد خواهد شد، بعد گفتند بعد از کریسمس به او مرخصی خواهند داد و حالا می‌گویند باید به حبس خانگی برود.

او از آقای عراقچی تقاضای دیدار کرده تا بلکه بتواند بفهمد که مشکل کجاست و ماجرا چیست. آقای رتکلیف آقای عراقچی را برای صرف چای و گفت و گو به خانه خود و خانم رتکلیف دعوت کرده است.

آقای رتکلیف در عین حال گلایه کرده که هیچ مقام دولتی ایران تاکنون حاضر به ملاقات با او و پاسخگویی به سئوالاتش نشده است.

کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری هشدار داده که حال روحی او مساعد نیست و در هفته‌های اخیر بارها دچار حمله عصبی و کابوس‌های وحشتناک شده است.

آقای رتکلیف همچنین طومار ۱۰۰ هزار امضایی عفو بین الملل برای درخواست آزادی خانم زاغری و مجموعه‌ای از نامه‌های حامیان عفو بین الملل خطاب به او را به سفارت ایران در لندن تحویل داده و از آقای عراقچی خواسته است که آنها را به دست همسرش در زندان برساند.

این نامه‌ها به آدرس زندان اوین در تهران ارسال شده بود، اما مقامات زندان آنها را برگشت داده بودند.