مخالفت روسیه با محکوم کردن ایران در قطعنامه یمن

یمن

سفیر روسیه در سازمان ملل می گوید شورای امنیت این سازمان نباید ایران را در قطعنامه تجدید تحریم های یمن محکوم کند.

چند روز پیش گزارش شد که نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده اند که قصد دارد ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم کند.

شورای امنیت که ۱۵ عضو دارد مشغول بررسی این طرح بوده است.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: "به طور کلی ما طرفدار محکوم کردن کسی نیستیم. موضوع قطعنامه یمن است. موضوع قطعنامه تمدید ماموریت کارگروه یمن است نه ایران. برای همین باید اول روی تمدید کار این گروه تمرکز کنیم."

هدف اصلی این پیش نویس که باید تا روز ۲۶ فوریه تصویب شود تمدید تحریم های هدفمند سازمان ملل و دستور کار گروهی از کارشناسان مستقل است که بر اجرای آن نظارت دارند. این پیش نویس همچنین ملاک تحریم ها را تعمیم می دهد به طوری که شامل "هرگونه فعالیت مرتبط با استفاده از موشک های بالستیک در یمن" باشد.

روسیه یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت است که از حق وتو برخوردارند.

یک دیپلمات سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت که روس ها پیش نویس بریتانیا را "غیرقابل قبول" خوانده اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدت‏هاست که خواهان پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل متحد در ارتباط با ارسال سلاح به یمن و آزمایش‌های موشکی‌اش بوده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل روز شنبه (۱۷ فوریه) با انتشار مقاله‌ای در ستون آزاد روزنامه نیویورک تایمز به گزارش اخیر کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد اشاره کرد که در آن آمده ایران تحریم‌های شورای امنیت علیه یمن را نقض کرده زیرا "نتوانسته برای جلوگیری از ارسال مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال" موشک‌های بالستیک کوتاه برد و سایر تجهیزات به شورشیان حوثی، تدابیر لازم را اتخاذ بکند.

نیکی هیلی نوشت: "جهان دیگر نمی تواند مدعی بی اطلاعی و تردید درباره نقش ایران در ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه شود."

خانم هیلی پیشتر نیز درباره گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد گفته بود: "این گزارش چیزی که ما ماه هاست می‌گوئیم را پررنگ می‎کند: ایران به طور غیرقانونی و برخلاف چند قطعنامه شورای امنیت (به یمن) تسلیحات منتقل می‎کند."

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، هم جمعه پیش گفت که بریتانیا و آلمان خود را در نگرانی‌های آمریکا از اقدامات ایران در خاورمیانه سهیم می‌دانند. او گفت آماده مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم روز دوشنبه گفت: "من از ایران می خواهم از فعالیت هایی که خطر اوج گیری بحران (یمن) را به همراه دارد دست بردارد و از راه حلی سیاسی برای مناقشه یمن حمایت کند."

منبع تصویر، ALMASIRAH

توضیح تصویر،

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کند

اما روسیه اخیرا ادعاهای آمریکا و گروه کارشناسان سازمان ملل متحد در مورد ارسال سلاح‌های ساخت ایران به شورشیان حوثی را زیر سوال برده بود.

واسیلی نبنزیا در اواخر ماه میلادی گذشته گفت معلوم نیست موشک‌ها و سلاح هایی که شورشیان در اختیار دارند را ایران فرستاده یا پیش از تحریم تسلیحاتی یمن که در سال ۲۰۱۵ اعمال شد به این کشور داده شده بود.

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال موشک به یمن و نقض تعهدات بین‌المللی را رد کرده و مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.