روزنامه‌های صبح تهران: با دراویش چه کردیم که به اینجا رسید

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه های ایران در روز پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۹۶، همچنان به نقد و بررسی ماجرای دراویش گنابادی پرداخته اند.

تاملی در ماجرای خیابان پاسداران

منبع تصویر، ایران

محمدرضا تابش، نماینده مجلس در روزنامه ایران نوشته که اتفاقات چند روز اخیر را نباید در همین بازه زمانی و محدوده مکانی خاص خلاصه کنیم. به عبارتی اتفاقات رخ داده امتداد سلسله حوادث و اقداماتی است که از چندین سال پیش تاکنون ادامه یافته و زمینه افزایش خشم دوطرف را فراهم کرده است. نویسنده معتقد است که بدون توجه به این سلسله حوادث و در نظر نگرفتن آنها برای تحلیل اتفاقات رخ داده، قطعا دچار خطای راهبردی بزرگی می شویم که نه تنها ما را به نقطه مطلوب نمی رساند، بلکه می تواند زمینه افزایش تنش و التهاب را هم فراهم کند.

آقای تابش نوشته که اگر بخواهیم صریح تر این موضوع را طرح کنیم، باید این پرسش را پیش بکشیم که مجموعه رفتارهای انجام شده با دراویش طی سالیان گذشته چگونه بوده که آنها را به این نطقه رسانده است تا در یک اقدام غیرقابل توجیه منجر به کشته شدن پنج نفر از نیروهای انتظامی و بسیجی شوند؟

خونخواهی علیه حامیان خونریز فرقه ای

منبع تصویر، جوان

روزنامه جوان در گزارش اول خود از جمله آورده که حوادث تلخ خیابان پاسداران در حالی با پنج کشته همراه شده که جریان روشنفکری تلاش می کند، مماشات دستگاه های مسئول از جمله نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات را خویشتنداری جانمایی کرده و از چنین روشی تقدیر کند تا به باور نویسندگان این روزنامه در وقایع مشابه احتمالی نیروهای امنیتی و انتظامی خویشتنداری از خود نشان دهند و اردوکشی خیابانی عادی سازی شود.

محمدجواد اخوان هم در همین روزنامه نوشته که بدون تردید با مسئله امنیت ملی نمی توان شوخی کرد و اگر کسانی هم به دلایل سیاسی یا خانوادگی قصد مماشات با دراویش را دارند، باید بدانند که هزینه تصمیمات خود را خودشان پرداخت خواهند کرد. نویسنده همچنین یادآور شده که تاوان خونی که در این ماجرای تلخ به زمین ریخت باید براساس اصول شرعی و قانونی اخذ شود.

چه کسی درست می گوید؟

منبع تصویر، اطلاعات

مسعود رضوی در روزنامه اطلاعات نوشته که بخشی از مشکلات و نابسامانی های کشور و به تبع آن نارضایتی و انتقادات هم میهنانمان را باید در کیفیت مواجهه بنگاه های خبری و مسئولان ذیربط با مردم جستجو کرد. این مساله مهمتر از آن است که در ابتدا به نظر آید، در حقیقت نوعی خشم فروخورده و فرومرده در لایه های پنهان جامعه حضور دارد و ممکن است مانند ناخودآگاه جمعی عمل کند و در لحظه هایی که انتظارش نمی رود، یکباره ظهور کرده و همگان را غافلگیر و حیرتزده کند.

به نوشته آقای رضوی یک سویه دیگر از این مخاطرات را در ناهماهنگی جریانها و نهادهای رسمی و نیمه رسمی می بینیم. تریبون های مختلف به شیوه های قدیمی و منسوخ به جای طرح نظرها، همه سعی در القای تنها نظر خود و رسمیت بخشیدن به انگاره های اقلیت دارند. گویا نمی دانند که واکنش درازمدت و حتی کوتاه مدت این سرسختی در القای چیزهایی که جامعه نمی پسندد تا چه اندازه خطرناک است.

تکذیب پرواز اجباری

منبع تصویر، شرق

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که چند روز پس از برخورد هواپیمای ای تی آر آسمان به کوه دنا، یک قطار باری در نزدیکی نیشابور از ریل خارج شد و چپ کرد. این دو خبر جدید دستاویزی بود برای نمایندگان مجلس برای پیگیری جدی تر موضوع استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی.

گزارش روزنامه شرق حاکیست که انتشار خبری در مورد تخلف گسترده از سوی شرکت هواپیمایی آسمان مبنی بر فشار بر خلبانان برای پرواز در هر شرایط جوی، به نگرانی ها در باره پروازهای این مجموعه دامن زده است. البته این گفته ها از سوی روابط عمومی شرکت هواپیمایی آسمان رد شده و آن گونه که مدیر این شرکت گفته بناست از نماینده مجلسی که این موضوع را مطرح کرده، شکایت کنند.

احمد خرم، وزیر راه پیشین هم در همین روزنامه نوشته که هواپیماهایی از این دست، شایسته ملت ایران نیست و مسئولان دولتی باید برای از رده خارج کردن تمامی این هواپیماهای فرسوده اقدام کنند.

به نوشته آقای خرم، صنعت هوانوردی ایران در رده های آخر کشورهای جهان قرار دارد و تجهیزات فرودگاهی نیز دچار نواقص جدید و بعضا متعلق به ۲۵ سال قبل است.

دعوا بر سر حقوق و یارانه

منبع تصویر، اعتماد

مجید عینیان در روزنامه اعتماد نوشته که نمایندگان مجلس روز گذشته در جهت خواسته دولت تصویب کردند که میزان حقوق کارکنان دولت تا سقف ۲۰ درصد افرایش یابد که در این رابطه چند سوال مطرح است. آیا نمایندگان مجلس، دولت و اصولا موافقان این سطح از افزایش حقوق، منابع لازم را برای این امر در نظر گرفته اند یا صرفا تصمیمی برای راضی نگه داشتن کارکنان دولت گرفته شده است؟ آیا درآمدهای دولت به ویژه درآمد سرانه در سال آینده به اندازه ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت که قرار باشد حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷ تا سقف ۲۰ درصد افزایش یابد؟

به نظر آقای عینیان، دولت تصمیم گرفته تا به جبران سال هایی که نتوانسته بود به اندازه تورم، حقوق کارکنان دولت را افزایش دهد، چنین اقدامی را انجام دهد اما آیا در شرایط کنونی می توان گفت که زمان مناسبی برای این اقدام است.

تشک کشتی تعارضات را به چالش می کشد

منبع تصویر، اعتماد

در سرمقاله روزنامه شهروند از جمله آمده که در ابتدای انقلاب، ورزش قهرمانی جایگاه برجسته ای در زندگی عادی مردم و حکومت نداشت. ارزش های دیگری بودند که برای جامعه و نظام رسمی بسیار مهم تر محسوب می شد و مردم و حکومت حاضر بودند هنگام تعارض میان این ارزش ها و هر چیز دیگر از جمله ورزش، دومی را فدای اولی کنند. برای نمونه مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیل یک امر پذیرفته شده بود. ولی به مرور زمان ورزش قهرمانی و موفقیت در میدان های بین المللی به یک ارزش و دستاورد مهم تبدیل شد ولی توجه نکردیم که این ورزش تحت مقررات فدراسیون های جهانی است که در قالب نظام بین المللی موجود عمل می کنند و از نظر آنها فرقی میان دولت های عضو از جمله اسرائیل با سایر کشورها نیست و مهمتر از همه این که فدراسیون ها و المپیک بنابر فلسفه تعریف شده برای ورزش به شدت از ورود در سیاست پرهیز می کنند. در اینجا تعارض آشکار می شود، هم می خواهیم مدال بیاوریم و در مسابقات جهانی و المپیک باشیم و هم اینکه مقررات نهادهای برگزارکننده را در عمل رعایت نکنیم. این تعارض قابل تداوم نیست.