زن معترض خیابان قیطریه 'در بازداشت کتک خورده است'

حق نشر عکس social media
Image caption تصویر زنی که گزارش شد در خیابان قیطریه تهران به حجاب اجباری اعتراض کرده است.

نسرین ستوده، وکیل و کنش‌گر حقوق بشری، می‌گوید زنی که در خیابان قیطریه تهران در اعتراض به حجاب روسری‌اش را بر چوب کرد، 'در بازداشت است و ماموران او را در بازداشت کتک زده‌اند'.

تصاویری از اقدام اعتراضی این زن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که روسری سفیدی بر چوب زده است. گفته شده این ماجرا روز چهارشنبه و در جایی رخ داده که گزارش شده خیابان قیطریه تهران است.

نسرین ستوده از این زن با نام شاپرک یاد کرده است. در شبکه‌های اجتماعی هم با همین نام به او اشاره شده است.

این وکیل و کنش‌گر مدنی در نوشته‌اش در فیس‌بوک هم‌چنین درباره برخورد پلیس با زن دیگری که روز پنج‌شنبه در تهران به شیوه مشابهی به حجاب اجباری اعتراض کرد، گفته که پرت‌کردن او "غیرقانونی" و از نظر حقوقی مصداق "سوءاستفاده از مقام دولتی" بوده است.

روز پنج‌شنبه تصاویری از این زن معترض منتشر شد که در آخرین ساعت‌های روشنایی روز، روی یکی از جعبه‌های فلزی مخابرات رفته و روسری‌اش را از سر برداشته و بر دست گرفته است.

حق نشر عکس social media
Image caption روز پنج‌شنبه تصاویری از یک زن معترض به حجاب اجباری منتشر شد که روی جعبه فلزی کنار خیابان رفته بود و پلیس ابتدا از او خواست پایین بیاید و بعد او را با ضربه به پایین پرت کرد

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از این اعتراض منتشر شده، پیداست که چند مامور انتظامی ابتدا از این زن می‌خواهند پایین بیایند "تا با او حرف بزنند". اما این زن از همان روی جعبه مخابرات از ماموران می‌خواهد اگر حرفی با او دارند "جلوی مردم بگویند". در نهایت یکی از ماموران از پشت به این زن ضربه می‌زند و او را از روی جعبه فلزی به پایین پرت می‌کند.

خود نسرین ستوده هم فیلمی از این واقعه در فیس‌بوکش منتشر کرده و گفته است که زمان آن روز پنج‌شنبه و محل آن خیابان انقلاب اسلامی در تهران بوده است.

این وکیل، خودش از مخالفان حکومت است و در روزهای گذشته نامه‌ای برای درخواست "برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای تعیین نوع حکومت در ایران" امضا کرده است.

نسرین ستوده نوشته است که ویدا موحدی و نرگس حسینی، دو تن دیگر از زنانی که در هفته‌های اخیر در اعتراض به حجاب اجباری در ایران روسری‌شان را در خیابان برداشته بودند و تصاویرش منتشر شد، "در انتظار محاکمه اند".

در روزهای گذشته پلیس تهران اعلام کرده بود "۲۹ نفر از فریب‌خوردگانی که کشف حجاب کرده‌اند" را بازداشت کرده است.

در سال‌های بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران قوانینی درباره پوشش زنان اجرا شده است که "حجاب اسلامی" را برای زنان اجباری می‌کند و کسانی که این قوانین را رعایت نکنند، پی‌گرد قانونی می‌شوند و از تحصیل یا شغل دولتی محروم می‌شوند.

مطابق "قانون مجازات اسلامی" در ایران، زنانی که بدون "حجاب شرعی" در مکان‌های عمومی حضور یابند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

کنش‌گران می‌گویند مجازات زنانی که حجاب موردنظر حکومت ایران را رعایت نکنند، در عمل شامل طیفی از اقدامات انتظامی، از تذکر کنار خیابان تا بازداشت، جریمه نقدی و شلاق بوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بخشی از میراث انقلاب در خطر؛ زنان ایرانی چگونه "با حجاب" شدند؟