صادق لاریجانی مخالفتش با وکلای دادگستری را رد کرد

کانون وکلا

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

منتقدان قوه قضاییه ایران می‌گویند در بسیاری موارد متهمان از حق دسترسی به وکیل محرومند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، می‌گوید برخلاف آنچه مطرح شده او با فعالیت وکلای دادگستری مخالفتی ندارد و داشتن وکیل حق قانونی همه مردم است.

آقای لاریجانی در جمع مقام‌های ارشد قضایی ایران گفته است: "هیچ کس از ایجاد مانع در مسیر کار وکالت سودی نمی‌برد. این موضوع هم که برخی شایع کرده‌اند رئیس قوه قضاییه نظر مساعدی نسبت به وکالت و وکلا ندارد، کاملا نادرست است."

رئیس قوه قضاییه ایران خود را حامی "نهاد وکالت و وکلایی که در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند" دانسته و افزوده که وکلا نباید به "سوءاستفاده از دانش و توانایی" خود بپردازند.

فعالان حقوق بشر و منتقدان قوه قضاییه ایران می‌گویند در بسیاری موارد متهمان از حق دسترسی به وکیل محرومند. همچنین برخورد قوه قضاییه ایران با وکیلان حقوق بشری مورد انتقاد بوده است.

صادق لاریجانی همچنین از اینکه قوه قضاییه خود به گزینش وکیل بپردازد دفاع کرده است.

در سال‌های اخیر قوه قضاییه ایران با برگزاری آزمونی افرادی را تحت عنوان "مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه" به عنوان وکیل می‌پذیرد. این در حالی است که پیش از این تنها کانون وکلا به دانش‌آموختگان حقوق پروانه وکالت می‌داد.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

آقای لاریجانی گفته مخالفتش با وکالت و وکلا درست نیست و حرفی است که "برخی شایع کرده‌اند"

برخی وکلای دادگستری می‌گویند که قوه قضاییه ایران به تازگی در برخی استان‌ها فهرستی از وکلا را به عنوان "وکلای مورد تایید قوه قضاییه" را به دادسراها داده است و در مرحله تحقیقات پرونده‌های "امنیتی" متهمان تنها می‌توانند وکیلی داشته باشند که در این فهرست باشد.

برخی وکلای ایرانی می‌گویند این به معنی "بی‌اعتمادی" قوه قضاییه به وکیلان است.

همچنین ماه گذشته تعدادی از وکلایی که برای انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای مرکز نامزد شده بودند از طرف دادگاه انتظامی قضات رد صلاحیت شدند.

چهره‌هایی مانند قاسم شعله سعدی و عبدالصمد خرمشاهی در میان رد صلاحیت شدگان هستند.