بی‌اطلاعی از وضعیت سام رجبی، فعال محیط زیست در ایران

سام رجبی

منبع تصویر، Family Archive

توضیح تصویر،

کتایون رجبی، خواهر سام رجبی: "من هیچ خبری از او ندارم، نه می‌دانم کجاست نه می‌دانم چه نهادی بازداشتش کرده و علتش چیست"

سام رجبی، فعال محیط زیست ایرانی است که از اوایل بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد. کتایون رجبی، خواهر او در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی به دلیل بی‌اطلاعی از وضعیت برادرش ابراز نگرانی کرده است.

خانم رجبی درباره نحوه اطلاع از بازداشت بردارش گفت که روزانه با سام رجبی در تماس بوده است ولی حدود یک ماه پیش این تماس قطع شده است. او در ابتدا تصور کرده بارندگی برف یا اختلال سبب عدم ارتباط است، اما یکی از دوستان آقای رجبی پیامی به او می‌دهد و این گونه از بازداشت برادرش مطلع می‌شود.

کتایون رجبی با تاکید بر اینکه هیچ اطلاع‌رسانی به خانواده آنها نشده است، گفت: "من هیچ خبری از او ندارم، نه می دانم کجاست، نه می‌دانم چه نهادی بازداشتش کرده و علتش چیست."

خانم رجبی می‌گوید تلاش کرده با لیلی هوشمند افشار، مادر سام (همسر دوم پدرش) تماس بگیرد، اما موفق نشده، تا وقتی که مصاحبه مادر سام با بی‌بی‌سی را دیده و متوجه شده که به او گفته‌اند با کسی تماس نگیرد.

کتایون رجبی در عین حال با اشاره به بیماری خانم هوشمند افشار گفت: "در کنار سرطان دردهای وحشتناک استخوانی دارد و من نمی‌دانم در حال حاضر چگونه تنهایی کارهایش را انجام می‌دهد. او حتی برای پیگیری وضعیت سام به تنهایی به اوین رفته و تا به امروز تا جایی که من خبر دارم، هیچ پاسخی به او نداده‌اند."

سام رجبی

منبع تصویر، Family Archive

درباره فعالان محیط زیست بازداشت شده بیشتر بخوانید:

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه امسال دستگیر شدند.

دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای امامی اعلام شد که او در زندان جان باخته است.

در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع، عبدالرضا کوهپایه و علیرضا فرهادزاده نیز در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه و دادستان تهران پیشتر اعلام کردند که اتهامات بازداشت شدگان مرتبط با جاسوسی است.