لاوروف درباره نگرانی فرانسه از برنامه موشکی ایران: موضوع باید با اجماع حل شود

وزرای خارجه روسیه و فرانسه هردو بر اهمیت اجرای توافق هسته ای با ایران تاکید کرده‌اند

منبع تصویر، European Photopress Agency

توضیح تصویر،

وزرای خارجه روسیه و فرانسه هردو بر اهمیت اجرای توافق هسته ای با ایران تاکید کرده‌اند

سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که حل و فصل هر موضوعی که به ایران مربوط است باید با مشارکت این کشور و مبتنی بر اجماع باشد.

آقای لاوروف این موضوع را در یک کنفرانس خبری مشترک با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی اش در مسکو مطرح کرد.

در جریان این کنفرانس خبری وزرای خارجه روسیه و فرانسه هر دو بر ضرورت ادامه اجرای توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام تاکید داشته‌اند اما اظهارات متفاوتی درباره برنامه موشکی این کشور داشته‌اند.

وزیر خارجه روسیه گفته که مسائل به جای ضرب‌الاجل باید با اجماع حل و فصل شود. اظهارات آقای لاوروف یک روز پس از وتوی قطعنامه پیشنهادی بریتانیا توسط روسیه در شورای امنیت سازمان ملل است که در آن به برنامه موشک های بالستیک ایران اشاره شده بود.

پیش‌نویس قطعنامه ای که دیروز در شورای امنیت درباره یمن به تصویب اعضا رسید پیشنهاد روسیه بود و در آن عبارات هایی که به ایران و برنامه موشکی این کشور باشد، حذف شده بود.

گفته های آقای لاوروف واکنش به اظهارات وزیر خارجه فرانسه است که کنفرانس خبری امروزش در مسکو گفت برنامه موشکی ایران "بسیار نگران کننده" و "خلاف" قطعنامه های سازمان ملل است.

او گفته باید از اقدامی که برنامه موشک های بالستیک ایران را به تهدیدی علیه کشورهای همسایه بدل کند، پرهیز شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روسیه برنامه های موشکی ایران از جمله ساخت و آزمایش موشک های بالستیک این کشور را خلاف قطعنامه های شورای امنیت نمی داند؛ اما فرانسه مدتی است که از این برنامه ابراز نگرانی می کند و همراه با آمریکا از ضرورت محدود سازی آن می‌گوید.

این موضوع باعث بروز اختلاف نظرهایی میان تهران و پاریس شده است به گونه ای که علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور فرانسه را "نوچه" دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای باقی ماندن کشورش در توافق هسته ای موسوم به برجام شروطی از جمله محدود شدن برنامه موشک های بالستیک این کشور را مطرح کرده است.

از میان شرکای برجام، فرانسه بیشتر از دیگر کشورها با این نظر آمریکا همراهی کرده است. گزارش شده است که کارگروه مشترکی متشکل از سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه آمریکا برای یافتن راه حلی در این زمینه تشکیل شده است.

علیرغم این اختلاف نظرها قرار است وزیر خارجه فرانسه هفته آینده به تهران سفر کند.

گزارش شده است که گفت و گو درباره برنامه موشک های بالستیک ایران از برنامه های سفر هفته آینده وزیر خارجه فرانسه به تهران است.