رئیس دانشگاه آزاد لغو قرارداد اساتید 'نیمه‌وقت' را تأیید کرد

فرهاد رهبر

منبع تصویر، Tasnim

در پی لغو قرارداد تعدادی از اساتید نیمه‌وقت دانشگاه آزاد در ماه گذشته، فرهاد رهبر، رئیس این دانشگاه اقدام اخیر را در راستای "اصلاح ساختار در اعضای هیئت علمی" توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رهبر امروز چهارشنبه نهم اسفند (۲۸ فوریه) در حاشیه نشستی با معاونانش به خبرنگاران گفته است: "با توجه به افزایش اعضای هیئت علمی وابسته و کاهش جمعیت دانشجویی، تصمیم گرفتیم اصلاح ساختار در اعضای هیئت علمی را در دستور کار قرار دهیم."

او شرایط امروز این دانشگاه را با سال‌های گذشته غیرقابل مقایسه دانسته و گفته "به دلیل اینکه اعضای هیئت علمی وابسته دارد، بنابراین کمتر لازم است که از توان اساتید دیگر دانشگاه‌ها استفاده کند."

این اظهارات درست یک روز پس از آن صورت گرفت که صادق زیباکلام از اعضای "پاره‌وقت" هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر "اخراج" خود را رسانه‌ای کرده بود.

این استاد دانشگاه از جمله تحلیلگرانی است که انتقادهای صریحی به خصوص در حوزه سیاست خارجی از جمهوری اسلامی دارد.

منبع تصویر، facebook

توضیح تصویر،

صادق زیباکلام در فیسبوک خبر "اخراج" خود را تایید کرده است

آقای زیباکلام که برای ده سال عضو پاره‌وقت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی بوده گفته این"اخراج" بدون اطلاع به او صورت گرفته است.

او که به دلیل پرداخت نشدن حقوق بهمن ماه متوجه این قضیه شد گفته به وزارت کار شکایت خواهد کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اقای زیباکلام این اقدام دانشگاه آزاد را "تسویه‌ حساب سیاسی" خوانده است.

او گفته: "وقتی دقیق‌تر به موضوع نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که همه علت به مسائل اقتصادی برنمی‌گردد چون اساتیدی کنار گذاشته ‌شده‌اند که خیلی مثل مدیریت دانشگاه آزاد فکر نمی‌کنند. رویکردشان در خیلی از مسائل با رویکرد حکومت یکسان نیست؛ بنابراین به‌ نوعی تسویه سیاسی صورت گرفته است و آن‌هایی که نگاه و رفتارشان با حکومت سازگاری دارد، به کارشان ادامه می‌دهند."

رئیس دانشگاه آزاد اما علت لغو قرارداد اساتید نیمه‌وقت و ازجمله آقای زیباکلام را به گونه دیگری توجیه کرده است.

فرهاد رهبر می‌گوید: "تعدادی از اعضای هیئت علمی نیمه‌وقت دانشگاه آزاد هستند که در همین دانشگاه در جای دیگر تمام وقت هستند. من این مفهوم را نمی‌فهمم و هرچه قوانین را مرور می‌کنم برای آن جوابی نمی‌یابم. چگونه می‌شود یک فرد به جای یک و نیم فرد کار کند."

او همچنین گفته: "بیست هزار فارغ التحصیل دکترای بیکار داریم و ۴۷ هزار دانشجوی دکترا؛ بنابراین وقتی یک نفر در دو جا استخدام است و حق التدریس نیز انجام می دهد چطور باید انتظار داشته باشیم که فارغ التحصیلان شغل پیدا کنند."

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

دانشگاه ازاد در سرتاسر ایران و حتی در کوچک‌ترین شهرها شعبه دارد

دانشگاه آزاد نزدیک به ۳۰ هزار عضو هیئت علمی دارد که تعدادی از آنها به صورت نیمه وقت و حق‌التدریس با این دانشگاه همکاری می‌کنند.

بعضی از این اساتید در دانشگاه های دولتی به عنوان استاد تمام وقت مشغول به کار هستند.

منصور غلامی، وزیر علوم هم در گفتگویی با روزنامه ایران اقدام اخیر دانشگاه آزاد را "غیرسیاسی" خوانده است.

آقای غلامی گفته: "دانشگاه آزاد هم با توجه به اینکه باید رشته‌ها و امکاناتش را گسترش می‌داد، موظف بود اعضای هیأت علمی جوان را معرفی کند، ما نمی‌توانستیم اعضای هیأت علمی دولتی را از آنها قبول کنیم. برای همین آنها مجبور شدند و برخی استادانی که با آنها کار می‌کردند را تعدیل کنند. این یک بخش طبیعی بوده است."

دانشگاه آزاد در حالی مسائل مالی را علت تصمیم اخیر خود دانسته که آقای زیباکلام از تدریس "باورهای ایدئولوژیک نظام به جای علم" در دانشگاه‌ها انتقاد کرده است.

او در صفحه فیسبوک خود نوشته است: "البته دانشگاه مسائل مالی را عنوان کرده اما گویا مدیریت اصولگرای دانشگاه عزمش را جزم کرده که علوم انسانی-اسلامی را به زعم خودش پیاده نماید و با توجه به این واقعیت که من معتقدم علوم انسانی اسلامی وجود ندارد و آنچه هست باورهای ایدئولوژیک نظام هست که به‌عنوان علم آموزش داده می‌شود لذا جای زیادی از نگاه مدیریت انقلابی و ایدئولوژیک‌زده دانشگاه آزاد دراین دانشگاه نمی‌توانستم داشته باشم."

صادق زیباکلام به دلیل مصاحبه رادیو دویچه‌وله آلمان درباره اعتراضات سراسری دی ماه در ایران با اتهام "تبلیغ علیه نظام" هم روبروست.

این استاد دانشگاه چهارشنبه (دوم اسفند) به همین منظور در دادسرای فرهنگ و سانه برای بازپرسی حضور یافت.