فرهنگ مهر، معاون سابق هویدا و از چهره‌های برجسته جامعه زرتشتیان درگذشت

فرهنگ مهر حق نشر عکس .
Image caption فرهنگ مهر در دوران صدرات امیر عباس هویدا، مدتی معاون نخست وزیر بود

فرهنگ مهر، نماینده پیشین ایران در سازمان اوپک و از فعالان جامعه زرتشتی ایران در اثر بیماری در کالیفرنیا در آمریکا درگذشت . آقای مهر هنگام مرگ ۹۴ سال داشت.

از او کتاب و آثار نوشتاری بسیاری از جمله کتاب فلسفه زرتشت "دیدی نو از دینی کهن" و نیز ترجمه کتاب نظریه تاریخ اقتصاد به جا مانده است. آقای مهر در دوران صدرات امیر عباس هویدا، مدتی معاون نخست وزیر بود و در پی اختلاف نظر با او از این سمت کناره گرفت.

فرهنگ مهر که تحصیل‌کرده اقتصاد و علوم سیاسی در ایران و بریتانیا بود، پیش از انقلاب ایران مدت‌ها در عرصه‌های اجرایی، از مدیران ارشد وزرات امور اقتصادی و دارایی و وزارت بازرگانی ایران به شمار می‌آمد و از جمله به عنوان عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران با قدرت های جهانی بر سر تعیین قیمت نفت در آن سال‌ها شناخته می‌شد. آخرین سمت او پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ریاست دانشگاه پهلوی شیراز بود.

پس از انقلاب آقای مهر که مورد اعتماد و وثوق مهدی بازرگان، نخست وزیر ایران بود، بار دیگر به ریاست دانشگاه پهلوی شیراز گمارده شد. اما در جریان پاکسازی‌ها و حوادث خشونت‌بار پس از انقلاب مجبور به ترک ایران شد و تا سال‌ها در دانشگاه بوستون آمریکا و همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته روابط بین‌الملل تدریس می‌کرد.

محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در جریان سفرهای خود به آمریکا چندین بار با فرهنگ مهر دیدار داشت و از او دعوت کرد به ایران بازگردد. اما این سفر هرگز عملی نشد.

آقای مهر به دلیل سال‌ها فعالیت در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی در دوران پهلوی با ساختار دولت و اقتصاد ایران در عرصه‌های بازرگانی و نفت آشنا بود و در کتاب "هم‌زبانان من" که درکالیفرنیا منتشر شده، تصویرروشنی از تحولات ایران در عرصه‌های حکومت‌داری در سال‌های منتهی به انقلاب ایران به دست می‌دهد.

فرهنگ مهر که اولین زرتشتی ایران است که به مقامات بالایی اجرایی در دولت دست یافته، روزگاری ریاست جامعه زرتشتیان تهران را برعهده داشت، او همچنین لوحه و شال بالاترین خدمات به دین و جامعه زرتشتیان را از سوی سازمان جهانی زرتشتیان دریافت کرده است.

موضوعات مرتبط