درخواست از آیت‌الله خامنه‌ای برای ورود به مساله مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی

آیت‌الله خامنه‌ای از علیرضا کریمی تقدیر کرد و انگشتر عقیق خود را به او هدیه داد

منبع تصویر، KHAMENEI.IR

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای از علیرضا کریمی تقدیر کرد و انگشتر عقیق خود را به او هدیه داد

شماری از شخصیت‌های کشتی ایران در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواهان دستور او به شورای عالی امنیت ملی برای حمایت از ورزشکارانی شده‌اند که در مسابقات بین‌المللی از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کنند.

اخیرا رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران به دنبال انتقاد شدید از "سیاست پنهانکاری" در رو در رو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

نامه به آیت‌الله خامنه‌ای را جمعی از ورزشکاران و مربیان کشتی ایران امضا کرده‌اند. نویسندگان نامه گفته‌اند موضوع این نامه شناسایی یا عدم شناسایی اسرائیل نیست.

آنها در نامه خود نوشته‌اند مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی باعث شده کشتی و ورزش ایران با محرومیت‌های سنگین و تعلیق مواجه شود و به دلیل قدرت گرفتن "مناسبات سیاسی رژیم صهیونیستی" شرایط "بسیار متفاوت از قبل" است.

این افراد گفته‌اند این مساله "دغدغه مهمی" است که می‌تواند به تعلیق کشتی و ورزش ایران منجر شود.

ورزشکاران ایرانی مطابق سیاستی اعلام‌نشده و غیر رسمی از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کنند. آنها تا کنون برای خودداری از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی به بهانه‌هایی مانند آسیب‌دیدگی و مسایل پزشکی متوسل شده‌اند.

اما باخت اجباری علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی و محرومیت او توسط اتحادیه جهانی کشتی باعث شد تا رسول خادم در نامه‌هایی از این سیاست انتقاد کند.

فیلمی پس از این باخت در اینترنت پخش شد که در آن مربی این کشتی‌گیر ایرانی به او می‌گفت "باید ببازی."

آقای خامنه‌ای با علیرضا کریمی دیدار کرد و با تقدیر از او گفت "از اینکه نشان دادید جوانی از جوان‌های ما حاضر است برای یک هدف بزرگ و بلند پا بر روی نفس خود بگذارد و از حق قطعی و قهرمانی مسلم صرف‌نظر کند، واقعاً احساس عزت کردم."

نویسندگان نامه از آقای خامنه‌ای خواسته‌اند به شورای عالی امنیت ملی دستور دهد تا از طریق وزارت امور خارجه و تشکیل تیم‌های دیپلماسی از ورزشکاران ایرانی در مجامع ورزشی حمایت کند.

آنها گفته‌اند این نهادها باید تلاش کنند تا در صورت مسابقه ندادن ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، از طریق "مذاکره و تعامل مستقیم و غیر مستقیم و ابزارهای دیپلماتیک" موضوع محرومیت ورزشکاران، مربیان، کشتی و ورزش ایران را حل کنند.

نویسندگان این نامه گفته‌اند سازمان‌های مسئول آنها را تنها گذاشته‌اند و این نهادها نمی‌خواهند در "شرایط بغرنج و پیچیده امروز" از ورزشکاران ایرانی حمایت کنند.