#برابر با من؛ روایت‌هایی از نابرابری در روز جهانی زنان

هشت مارس ویدئو

هشت مارس، روز جهانی زنان است و کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی هم از چند روز پیش با هشتگ‌های چون #برابر با من و #هشت_مارس و با طرح مشکلات و تبعیض‌ها علیه زنان به استقبال این روز رفته‌اند. گروهی هم دعوت به تجمع کردند، تجمعی که با ممانعت پلیس و بازداشت گروهی عملا برگزار نشد.

#برابربامن؛ روایت‌هایی از نابرابری

از دو روز پیش، گروهی از فعالان اجتماعی در ایران با استفاده از هشتگبرابربامن و با انتشار ویدئویی از همه، مردان و زنان دعوت کردند تا تجربه‌های خود را از تبعیض جنسیتی روایت کنند.

در این این ویدئو که بارها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است، به تبعیض‌های جنسیتی چون محدودیت‌های خانوادگی و اجتماعی، جدی گرفته نشدن و داشتن نقش تزئینی در عرصه‌های سیاسی، نگاه‌های کلیشه‌ای و مشکلات ناشی از قوانین تبعیض‌آمیز مثل قوانین طلاق، ارث و حق حضانت اشاره شده و آمده "روایت کردن افراد را شجاع می‌کند" و "آگاهی اولین پله تغییر است."

ناهید مولوی، روزنامه نگار در توییتر نوشت: "همه ما باید بگوییم چون به قول آمنه گفتن انسان‌ها را شجاع‌تر می‌کند. وقتی نخستین نفر بالای پست برق از نخستین تبعیضی که هر زنی در ایران با آن رو‌به‌رو می‌شود،گفت بسیاری شجاعت پیدا کردند و گفتند؛ پس شما هم از تجربه‌ها و‌تلاش‌هایتان برای برابری بگویید."

سهم ارث نابرابر

آیدا احدیانی، وبلاگنویس در حساب توییتری خود به تبعیض در قانون ارث اشاره کرده و توییت کرد: "سهم من و برادرم از محبت و عشق و درد و رنج و والدینمون همیشه برابر بوده و هست ولی سهم ارث اون دو برابر منه."

کاربری به نام "حاج احسان" هم توییت کرد: "اگر مردی موقع تقسیم ارث و میراث حاضر شد برابر با خواهرش سهم بگیره می‌شه باور کرد به حقوق برابر معتقده، والا که حرف باد هواست."

مردان در کنار زنان

بسیاری هم به نقش مردان در کنار زنان، در مبارزه برای حقوق زنان اشاره کردند و معتقدند همراهی مردها در کنار زنان برای مبارزه با زن ستیزی، راه زنان را برای رسیدن به حقوقشان هموارتر می‌کند.

بردیا کاربر توییتر نوشته: "#برابربامن رو بخونید. روایت رنج زنانی‌ست که می‌توانستند کنار ما مردها روزگار بهتر، آرام، برابر و سربلندی داشته باشند اما بیشتر ما از قوانینی که به نفع ما بودند در جهت تسلط، آزار و عقب نگه داشتن آنها استفاده کردیم."

حسین هم یکی از ده‌ها کاربری بود که با این هشتگ از اینکه اجازه خروج از کشور و سفر زنان، دست همسرانشان است، انتقاد کرد و این قانون را "مایه شرمساری" خواند.

او توییت کرد: "یکی از شرم‌آور‌ترین موقعیت‌هایی که در زندگی توش قرار گرفتم، وقتی بود که رفتم محضر برای دادن اجازه خروج به همسر و دخترم. محضردار - که خودش هم خانم بود - با تعجب می‌گفت "شما که دارین اجازه میدین، چرا دیگه شرمنده‌این؟!" و نمی‌فهمید نفس وجود این قانون شرم‌آوره."

در کنار تجربه‌هایی که از تبعیض ها و تحقیرها گفته شد، برخی هم به مساله آزار جنسی و کلامی علیه زنان و کلیشه‌های رایج که زنان را وادار به سکوت می‌کند اشاره کردند.

ناهید مولوی، خبرنگار در یک توییت نوشته وقتی دبیرستانی بوده، در پی "دست‌درازی" مردی به او در خیابان که او سکوت نکرده بود، زنی از خواسته بود سر و صدا نکند. در ادامه او نوشته "سال‌ها طول کشید تا یاد بگیرم نباید سکوت کنم و اعتراض بی‌آبرویی نیست"

پیش از این هم هشتگی به نام #من_هم (#me_too ) به راه افتاده که یک کارزار جهانی برای به اشتراک گذاشتن تجربه‌های آزار جنسی و کلامی علیه زنان است.

نفیسه، یک کاربر توییتر پیشنهاد داد که از دستاوردها و مرزها شکسته شده هم صحبت شود، او نوشت:" کاش در این هشتگ #برابربامن از چیزهایی که به دست آوردید هم بگید، از مرزهایی که شکستید، از کلیشه‌هایی که برداشتید، از جاهایی که گفتند نرو و رفتید، از خنده‌ها، خواهری‌ها، زندگی‌ها. یک #هشت_مارس از فتوحات و افتخارات بگیم و نشدنی‌هایی که ما زن‌ها شدنی کردیم"

برخی از کاربران هم با هشتگ #خیابان‌ها_را_بازپس_می‌گیریم اعلام کردند که در اعتراض به این قوانین، امروز پنج‌شنبه هفده اسفند (هشت مارس) مقابل وزارت کار تجمع می‌کنند. تجمعی که با ممانعت پلیس و بازداشت گروهی عملا سرکوب شد.

شرکت‌کنندگان در تجمع روز زن در تهران بازداشت شدند

مقایسه 'حق نوشیدن و پوشیدن مردم'

سخنان آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره زنان و اولین واکنش مستقیم او به اعتراضات به حجاب اجباری یا همان #دختران انقلاب هم، واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

امسال روز زن در جمهوری اسلامی که تولد دختر پیامبر اسلام است با هشت مارس، روز جهانی زنان تقارن داشته است.

آیت‌الله خامنه‌ای اعتراضات به حجاب اجباری را 'حقیر' خواند

آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اعتراضات به حجاب اجباری گفت اینکه چهار دختر فریب بخورند و روسری بردارند مساله حقیری است.

او گفت این استدلال که هر کس در نوع پوشش انتخاب خود را داشته باشد غلط است، چرا که "این حرف را درباره همه گناهان اجتماعی می‌توان گفت؛ مثل آن که بگویند فروش مشروبات الکلی آزاد شود و هر کس خواست بخورد یا نخورد؛ آیا این حرف درست است؟"

مقایسه‌ای که با انتقادهایی رو به رو شد.

مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و فعال ملی - مذهبی واکنش آقای خامنهای را یک پیروزی مهم برای جنبش اجتماعی علیه حجاب دانست و نوشت: "از يك‌طرف تلاش می‌کند اعتراض به #حجاب_اجباری را مورد تخفیف قرار دهد و #دختران_خیابان_انقلاب را «چهار نفر فریب‌خورده» توصیف کند، و از طرفی به موضوع مهم آن‌هم در #روزجهانی_زن واکنش منفی نشان می‌دهد. واکنش تند او، خود پیروزی مهمی برای جنبش اجتماعی علیه #حجاب_اجبارى است."

محمد جواد اکبرین، دین پژوه و تحلیلگر سیاسی هم در واکنش به این سخنان آیت الله خامنه ای نوشت: "#خامنه‌ای: «می‌گویند باید اجازه داد مردم خودشان حجاب را انتخاب کنند؛ این حرف را درباره همه گناهان اجتماعی می‌توان گفت؛ مثل آن که بگویند مشروبات الکلی آزاد شود و هر کس خواست بخورد یا نخورد؛ آیا این حرف درست است؟» دقیقا درست است! حکومت حق دخالت در نوشیدن و پوشیدن مردم را ندارد."

رضا حقیقت نژاد، تحلیل‎گر سیاسی به طنز در توییتر نوشت: "بنظرم این ارزشی های توییتر که حجاب را با قوانین رانندگی مقایسه می کردند، منطقی تر و باهوش تر از رهبر بودند که با مشروبات الکی مقایسه اش کرد؛ کاش آقا توییتر می خوند."

سرود برابری

و همزمان با هشتم مارس، تعدادی از زنان در متروی تهران سرود برابری سر دادند: «جهان دیگری، بسازیم از #برابری، به همدلی و خواهری، جهان شاد و بهتری»

موضوعات مرتبط