وزارت خارجه ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

حمله به سفارت ایران در لندن حق نشر عکس @baeidinejad
Image caption مهاجمان پرچمی آبی با عنوان "خدام المهدی" را بالا بردند

وزارت خارجه ایران، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرده است.

این احضار که از طرف مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه صورت گرفته در واکنش به حمله دیروز (جمعه ۱۸ اسفند) به سفارت ایران در لندن بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "در این احضار مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به سفیر انگلیس ابلاغ شد. "

در این احضار، وزارت خارجه ایران از دولت بریتانیا خواسته از دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک ایران در آن کشور محافظت کند.مقام‌های ایرانی می‌گویند پلیس لندن در برخورد با مهاجمان به سفارت ایران در بریتانیا، با "چند ساعت" تاخیر وارد عمل شده و در این زمینه قوانین بین‌المللی رعایت نشده است.

عصر جمعه چهار نفر وارد سفارت ایران در لندن شدند و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچمی با عنوان "خدام المهدی" را بالا بردند. این افراد پس از حدود سه ساعت بازداشت شدند.

این افراد از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی، مرجع تقلید شیعه منتقد حکومت ایران، بوده‌اند.

پلیس لندن می‌گوید مهاجمان مسلح نبوده و ظرف دو ساعت و ۴۰ دقیقه بازداشت شدند. دو نفر از آنها زیر ۱۸ سال سن دارند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، گفته است: "براساس آنچه تا این لحظه گزارش شده پلیس انگلیس پس از گذشت چند ساعت از حمله افراد مهاجم به سفارتخانه وارد عمل شده و با آنها برخورد کرده است."

آقای نوبخت گفته است که "پیشاپیش مشخص است که در این خصوص قواعد بین‌المللی رعایت نشده و جمهوری اسلامی قطعا در برابر این اتفاق واکنش قاطع خواهد داشت."

پلیس لندن به بی‌بی‌سی فارسی گفت گزارش حمله ساعت ۱۶:۲۰ (به وقت محلی) داده شد و پس از اعزام ماموران هر چهار نفر تا ساعت ۱۸:۴۰ بازداشت شدند.

بنا به اعلام پلیس لندن این افراد ۲۹، ۱۸، ۱۷ و ۱۶ ساله بوده و به تخریب اموال و ورود غیرقانونی به محل دیپلماتیک متهم شده‌اند و تحقیقات درباره اقدام آنان ادامه دارد.

پلیس می‌گوید این افراد وارد ساختمان اصلی سفارت نشده و هیچ یک از آنها مسلح نبوده‌اند. این در حالی است که روز جمعه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، گفت مهاجمان قمه همراه داشتند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته است: "ورود این افراد به بالکن سفارت و تعرض به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لندن نمی‌تواند بدون موافقت یا چشم پوشی نیروهای امنیتی و پلیس انگلیس صورت گرفته باشد."

او گفته تامین امنیت سفارت به عهده دولت بریتانیا بوده و بنابراین باید وزارت خارجه سفیر بریتانیا را احضار کند.

جمعه شب سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت عباس عراقچی "اعتراض شدید" ایران را به سفیر بریتانیا منتقل کرده است و سفیر بریتانیا در ایران، به خاطر این حادثه "عذرخواهی رسمی" کرده است.

حمله هواداران آیت‌الله شیرازی به سفارت ایران در لندن چند روز پس از بازداشت حسین شیرازی، پسر صادق شیرازی انجام گرفت.

حسین شیرازی در یک سخنرانی گستره قدرت ولی فقیه را "عجیب‌تر از حرف‌های فرعون" خواند.

حق نشر عکس Shirazi.ir
Image caption صادق شیرازی (نفر دوم از سمت چپ) انتقادهایی را درباره حکومت ایران مطرح کرده