واکنش تند احمدی‌نژاد به زندانی شدن بقایی

انتقاد محمود احمدی‌نژاد از قوه قضائیه در واکنش به انتقال حمید بقایی، معاون اجرایی‌اش در دوران ریاست جمهوری به زندان بوده است حق نشر عکس AFP
Image caption انتقاد محمود احمدی‌نژاد از قوه قضائیه در واکنش به انتقال حمید بقایی، معاون اجرایی‌اش در دوران ریاست جمهوری به زندان بوده است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در واکنش به زندانی شدن حمید بقایی، معاون اجرایی‌اش در یک حمله‌ تند لفظی، بار دیگر قوه قضائیه را به باد انتقاد گرفته.

او روسای این قوه را "فاقد صلاحیت قانونی" دانسته است.

به گزارش وبسایت دولت بهار که اخبار مربوط به آقای احمدی‌نژاد را منتشر می‌کند، رئیس جمهور سابق ایران در بیانیه‌ای امروز چهارشنبه (۲۳ اسفند/ ۱۴ مارس) مسئولان قوه قضائیه را "پیشانی سفیدان فساد"خوانده است.

او از آقای بقایی به عنوان "فرزندی پاک، مومن، فداکار و انقلابی" یاد کرده و روند دادرسی را "نمایش سخیف و شرم‌آور" خوانده است.

حق نشر عکس dolatebahar
Image caption آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است

در بخشی از این بیانیه آمده: "دستگاه قضایی که باید حافظ حقوق ملت و مجری عدالت باشد در بدترین شرایط تاریخ خود به سر می‌برد. اجزای اصلی آن منصوب و مطیع رییس فاقد صلاحیت قانونی آن هستند و استقلال قاضی عملا از بین رفته است. مقامات ارشد آن دستگاه با نگاه سیاسی، همه قوانین و حتی مقرراتی که خودشان وضع کرده اند و شرف قضایی و بالاتر از آن شرف انسانی را آشکارا زیر پا می‌گذارند. در حالی که خودشان از متهمان درجه یک فساد هستند، به دروغ مدعی مبارزه با فساد هم شده‌اند. "

رئیس جمهور سابق ایران همچنین گفته: "آنها (روسای قوه قضائیه) با ادامه این روند باید به دنبال یک زندان با گنجایش ۸۰ میلیون نفر باشند."

آقای احمدی‌نژاد از نبود مرجع برای شکایت هم گلایه کرده و گفته: "شاهدید در نظامی که باید مظهر عدالت، پاکی و مهربانی باشد، هیچ مرجعی برای تظلم و شکایت از ستم دستگاه‌های حکومتی در برابر مردم وجود ندارد. مقامات ارشد با هم‌اند و شما، مردم و خدا را فراموش کرده‌اند و یک جانبه مشغول ثروت‌اندوزی و بازی‌های کثیف قدرت شده‌‌اند."

این بیانیه درست یک روز پس از انتقال حمید بقایی به زندان منتشر شده است.

آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است.

معاون اجرایی‌ آقای احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری، پیش از انتقال به زندان در بیانیه‌ای محاکمه و محکومیت خود را "فرمایشی" خواند و گفت "هدف از انجام این اقدامات، چیزی جز یک خیمه شب بازی کودکانه، برای بدنام کردن دولت قبل نبوده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای بقایی حدود هفت ماه پیش پس از تقریبا یک ماه بازداشت با وثیقه ٢٠ میلیارد تومانی آزاد شد

صدور حکم دادگاه تجدید نظر و اجرای حکم درباره حمید بقایی و ادامه جلسات بازپرسی از اسفندیار رحیم مشایی، دیگر چهره سیاسی نزدیک به آقای احمدی‌نژاد و از اعضای کابینه او، همزمان با ادامه انتقاد آنها به آنچه "بی‌عدالتی" و "دیکتاتوری" قوه قضائیه می خوانند صورت می‌گیرد.

حمید بقایی در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ابتدا رئیس سازمان میراث فرهنگی و سپس معاون اجرایی او شد. هر دوی این افراد برای انتخابات ریاست جمهوری اخیر ثبت نام کردند اما شورای نگهبان صلاحیت آنها را رد کرد.

آقای بقایی حدود هفت ماه پیش پس از تقریبا یک ماه بازداشت با وثیقه ٢٠ میلیارد تومانی آزاد شد.

او پس از آزادی موقت گفت که غذای روزانه‌اش از بیرون زندان تهیه می‌شده و طی روزهای بازداشت "نان حرام قوه قضائیه" را نخورده است.

در جریان دادگاهی که برای آقای بقایی برگزار شد او در مواردی از شرکت در جلسات دادگاه خودداری کرد و همراه محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی در حرم حضرت عبدالعظیم در شهرری در جنوب تهران بست نشست.