کشاورزان اصفهان نماز جمعه را بر هم زدند

معترضان به امام جمعه پشت کرده بودند

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

معترضان به امام جمعه پشت کردند

شماری از کشاورزان اصفهان در اعتراض به شیوه توزیع منابع آبی در مرکز ایران، در نماز جمعه تجمع کردند و علیه مسئولان شعار دادند.

کشاورزان با شعارهایشان مانع آغاز مراسم نماز جمعه شدند. آنها فریاد می‌زدند: "تکلیف ما معلوم شه، نماز جمعه شروع شه."

در بعضی از فیلم‌هایی که منتشر شده، مشخص است که معترضان هنگام شعاردادن به تریبون اصلی نماز جمعه پشت کرده‌اند و شعار می‌دهند: "رو به میهن، پشت به دشمن."

مجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان، از کشاورزان خواست برای حفظ امنیت و آسایش کشور "غذا بر سر سفره دشمن" نگذارند. او خطاب به کشاورزان گفت که "خداوند صدای ناله کشاورزان را خواهد شنید و با بارش رحمت الهی شما را سیراب خواهد کرد."

فیلم‌های دیگری هم از تجمع و راهپیمایی معترضان در مرکز شهر اصفهان منتشر شده که در آنها کشاورزان شعار می‌دهند: "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز" و "روحانی دروغگو، زاینده‌رود ما کو؟"

امروز، جمعه ۲۵ اسفندماه، امام جمعه اصفهان در واکنش به این اعتراض‌ها گفت که "تصمیمات غلط برخی مسئولان کشور درگذشته، باعث بی عدالتی و غصب شدن حق کشاورزان شده است."

تظاهرات این کشاورزان، ادامه اعتراض‌های اخیر آنان علیه سیاست‌های توزیع آب مورد استفاده در زمین‌های کشاورزی اصفهان است.

جمعه گذشته، نهم اسفندماه، تجمع چند روزه کشاورزان ورزنه در شرق اصفهان، به درگیری با مأموران امنیتی منجرشد.

صدها کشاورز معترض با تخریب بخشی از شبکه انتقال برق ایستگاه پمپاژ آب در ورزنه، به طور موقت جلوی انتقال آب به یزد را گرفتند.

کشاورزان و مردم اصفهان در طول چند سال گذشته بارها در اعتراض به انتقال آب زاینده‌رود به استان یزد تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

جمعه گذشته پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، گاز اشک‌آور به کار برد.

در یک ماه گذشته این دومین بار است که در ایران از تجمع نماز جمعه برای بیان اعتراض‌های معیشتی و اقتصادی استفاده می‌شود.

شماری از کارگران یک کارخانه در اهواز هم در اعتراض به عقب افتادن حقوق خود در نماز جمعه اهواز تجمع کردند وعلیه مسئولان شعار دادند اما در هفته دوم، مأموران به آنان اجازه تجمع ندادند.

توضیح ویدئو،

بحران آب؛ کشاورزان اصفهان چرا معترض‌اند؟