احمدی‌نژاد تهدید کرد 'مراودات کاری' با قاسم سلیمانی را منتشر می‌کند

احمدی‌نژاد حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر در نامه‌هایی سرگشاده انتقادهای تندی را درباره نظام سیاسی ایران مطرح کرده است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، در نامه‌ای به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، از سکوت او درباره پرونده حمید بقایی انتقاد کرده و گفته کاملا آماده است "مراودات کاری" بین خود و آقای سلیمانی را منتشر کند.

آقای احمدی‌نژاد گفته است یا سپاه قدس پولی در اختیار آقای بقایی قرار داده که باید روشن شود دلیل آن چه بوده، یا آن‌که پولی به آقای بقایی داده نشده که در این صورت آقای سلیمانی باید اصل مطلب را تکذیب کند.

رئیس جمهور سابق ایران به کنایه به فرمانده شاخه خارجی سپاه پاسداران گفته است: "برای مقابله با ظلم در سوریه و دیگر مناطق، فداکاری‌ها کرده‌اید، جای این سوال باقی است که چرا با سکوت خود در برابر ظلم بزرگی که در کشور خودتان و به نام شما در جریان است، مشارکت می‌کنید؟"

حمید بقایی سه‌شنبه گذشته برای گذراندن محکومیتش به زندان برده شد.

گفته شده یکی از اتهام‌های او اختلاس در ۳.۵ میلیون یورویی است که ادعا می‌شود سپاه قدس برای توزیع میان سران کشورهای آفریقایی به او داده بود.

محمود احمدی‌نژاد حکم حمید بقایی را "ظالمانه، سیاسی و غیرقانونی" خوانده است.

این دومین نامه آقای احمدی‌نژاد به قاسم سلیمانی است که در روزهای اخیر منتشر می‌شود، نامه قبلی تاریخ ۲۱ دی را داشت، اما روز جمعه ۲۵ اسفند در سایت دولت بهار منتشر شد.

آقای احمدی‌نژاد در نامه ۲۶ اسفند خود نوشته است: "لازم است آمادگی کامل خود را برای تبیین مراودات کاری بین خود و شما که در نامه مورخ ۲۱ دی ۹۶ نیز از آن یاد کرده‌ام، اعلام نمایم."

او در پایان نامه هشدار داده است که به زودی "ظالمان رسوا" می‌شوند و "مظلومین با عزت و سرافرازی به آغوش ملت" باز خواهند گشت و "آن روز برای پشیمانی دیر است."

معمای سازمان اطلاعات سپاه، پرداخت ارز و حمید بقایی

دادستانی تهران روز پنجشنبه جزییاتی را از پرونده آقای بقایی منتشر کرد که یکی از آنها مربوط به دریافت پنج میلیون دلار "از یک نهاد انقلابی" بود. نام این نهاد در اتهام اعلام نشده است.

به گفته دادستانی آقای بقایی این مبلغ را برای هزینه در اجلاس کشورهای غیرمتعهد دریافت کرد؛ "۴ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار" این مبلغ توزیع شد و "۵۹۰ هزار دلار" به ذی‌حساب ریاست‌جمهوری تحویل داده شد.

آقای بقایی همه اتهام‌های مالی را رد می‌کند.

حمید بقایی در نامه‌ای جداگانه به قاسم سلیمانی نوشته سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده که او را در این پرونده به دریافت ارز برای توزیع میان کشورهای آفریقایی متهم کرده است.

اکنون سایت دولت بهار، متعلق به نزدیکان آقای احمدی‌نژاد، فایل صوتی را منتشر کرده که در آن شخصی که گفته می‌شود رمضان شریف، سخنگوی سپاه است، این ادعا را تکذیب کرده است.

او می‌گوید که "نیروی قدس هیچ ارتباطی با آقای بقایی نداشته است".

رمضان شریف چند روز پیش هم به سپاه‌نیوز گفته بود: "رای محاکم قضایی براساس مدارک مستند، مستدل، دقیق و قوی صادر می‌شود و فرافکنی و طرح سناریوهای تکراری علیه نهادها و اشخاص در کشور بار جرایم متهمان را کاهش نمی‌دهد."