صدها پناهجوی نائورو به دلیل از دست دادن حق تجدید نظر در دادگاه عالی استرالیا 'در خطر هستند'

نارو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جزیره نارو در ۳۰۰۰ کیلومتری شمال شرقی استرالیا قرار دارد

تصمیم دولت نائورو برای انحلال توافق با استرالیا، صدها پناهجو را از حق تجدید نظر در دادگاه عالی استرالیا محروم می‌کند.

بر طبق این توافق که بیش از چهل سال قدمت دارد، دادگاه عالی استرالیا مرجع تجدید نظر برای دادگاه‌های نائورو بوده است و لغو این توافق به این معنی است که جزیره نائورو اکنون هیچ دادگاه تجدید نظری ندارد.

دولت نائورو می‌گوید که در عوض دادگاه تجدیدنظر خود را تاسیس خواهد کرد.

این جریزه کوچک دارای یک اردوگاه ساحلی است که صدها پناهجو در آن نگهداری می‌شوند.

طبق قوانین استرالیا اگر کسی غیرقانونی با قایق وارد قلمروی این کشور شود، از پذیرش او خودداری شده و به اردوگاهی در این جزیره یا جزیره مانوس در پاپوآ گینه منتقل و در آنجا نگه‌داری می‌شود.

سیاست دولت استرالیا در این زمینه و شرایط این اردوگاه‌ها با انتقاد شدید مدافعان حقوق پناهجویان در استرالیا و کشورهای دیگر مواجه بوده و سازمان ملل نیز وضعیت این پناهجویان را غیر قابل قبول دانسته است. به گفته منتقدان، اقامت طولانی در این اردوگاه‌ها به سلامت روانی پناهجویان آسیب می‌زند.

عالی‌ترین مرجع قضایی نائورو، دادگاه عالی این جزیره است اما از زمان توافق ۱۹۷۶ دادگاه عالی استرالیا، دادگاه نهایی تجدید نظر بوده است.

منتقدان می‌گویند انحلال این توافق تاثیر منفی بر پناهجویان نارو خواهد گذاشت.

جورج نیوهاوس وکیل حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفت: "پناهجویان [قبلا] می‌توانستند در تصمیمات نادرست مربوط به وضعیت پناهندگی از دادگاه عالی استرالیا درخواست تجدید نظر کنند."

"بدون حق مستقل درخواست تجدید نظر، پناهجو در معرض آسیب‌ یا حتی مرگ قرار خواهد گرفت."

بیشتر بخوانید:

وزارت امور خارجه و بازرگانی استرالیا تایید کرده‌اند که این توافق بین نائورو و استرالیا از تاریخ ۱۲ مارس (حدود سه هفته پیش) لغو شده است.

بارون واکا رئیس‌جمهور نارو این اقدام را نشانه "بلوغ" کشور دانست و به پارلمان این کشور گفت: "تاسیس یک دادگاه نهایی تجدیدنظر را می‌توان تاییدی بر حاکمیت نائورو و استقلال و بلوغ ملت دانست."

"جدایی از دادگاه عالی استرالیا گامی منطقی به سوی استقلال کامل است."

استرالیا سال‌ها است که با اتهامات نقض حقوق بشر و تعداد بیش از حد پناهجویان در این اردوگاه‌ها روبرو است. استرالیا این اتهامات را رد می‌کند

در سال ۲۰۱۷ دولت استرالیا گفت ۱۱۶۲ پناهجویی که با قایق وارد این کشور شدند در جریزه مانوس و اردوگاه نائورو زندگی می‌کنند.