دادگاه حوادث پاسداران؛ حکم ثلاث حبس و سه بار قصاص است

محمدرضا ثلاث اتهام حمله عمدی با اتوبوس به ماموران امنیتی را رد کرده بود

منبع تصویر، mizan

توضیح تصویر،

محمدرضا ثلاث اتهام حمله عمدی با اتوبوس به ماموران امنیتی را رد کرده بود

محمدرضا ثلاث، متهم به قتل سه مأمور نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران به سه بار قصاص و حبس محکوم شده است.

حکم محکومیت آقای ثلاث ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۶ به وکیل او ابلاغ شده بود اما اکنون مقام‌های قضایی جزئیات بیشتری از حکم را منتشر کرده‌اند.

به گزارش فارس، محمد شهریاری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران نوشته که برای متهم "تهاجم عمدی با اتوبوس به مأموران در خیابان پاسداران" سه مرتبه قصاص و حکم حبس صادر شده است.

درگیری‌های خیابان پاسداران میان مأموران امنیتی با دراویش در شب ۳۰ بهمن ماه سال گذشته اتفاق افتاد و اولین جلسه دادگاه متهم اصلی کمتر از یک ماه بعد در بیستم اسفند تشکیل شد.

گاهشمار حوادث خیابان پاسداران:

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

درگیری میان دراویش و مأموران امنیتی به خشونت کشیده شد و شمار زیادی از دراویش زخمی شدند

در جریان حمله با اتوبوس به صف مأموران امنیتی، محمدعلی بایرامی ۲۳ ساله، رضا امامی ۲۱ ساله و رضا مرادی ۱۹ ساله کشته شدند.

بعد از صدور حکم دادگاه در ۲۸ اسفند، آقای ثلاث ۲۰ روز فرصت داشت تا درخواست تجدیدنظر کند.

تسنیم به نقل از سعید اشرف‌زاده، وکیل آقای ثلاث، گفته است که هنوز به حکم دادگاه اعتراض نکرده اما تا دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده، یعنی ۲۰ و ۲۱ فروردین فرصت دارند که اعتراض کنند.

او گفته "قطعا" تا پایان مهلت درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

آقای ثلاث حدود دو هفته پیش در آخرین جلسه محاکمه خود گفت که قبل از این واقعه در اثر ضرب و جرح مأموران دست و سرش شکسته و وقتی سوار بر اتوبوس آنها را دیده ترسیده است که آنها سوار اتوبوس شوند و دوباره او را "مورد ضرب و شتم قرار دهند".

او عمدی بودن این حادثه را رد کرده و در دفاعیات خود با اشاره به ضعف بینایی‌اش گفته بود فاصله "دو متری را هم تشخیص نمی‌دهم."

درگیری‌های روز آخر بهمن ماه در اطراف خانه نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی اتفاق افتاد. دراویش می‌گفتند تجمع آنها برای حفاظت از قطب دراویش از هرگونه تعرض احتمالی از سوی ماموران امنیتی و لباس شخصی بوده است. دراویش گفتند که برخی از رفت و آمدها به منزل آقای تابنده در روزهای منتهی به درگیری با محدودیت ماموران امنیتی مواجه بوده است.