حملات سایبری باعث اختلال در اینترنت ایران شد

حملات سایبری عکس تزئینی

منبع تصویر، EPA

وزیر ارتباطات ایران از حملات سایبری به مراکز داده این کشور خبر داده که باعث اختلال سراسری در اینترنت ایران شده است.

به دنبال این حملات سایبری که هنوز منشا آن مشخص نیست، شماری از سایت‌های ایرانی از کار افتادند اما فعالیت بخشی از این سایت‌ها اکنون به حالت عادی برگشته است.

وزارت ارتباطات ایران در بیانیه‌ای گفته است "احتمالا منشاء حمله از منطقه خاورمیانه نبوده است."

این حملات به خاطر "ضعف امنیتی در سرورهای سیسکو" بوده و محدود به ایران نبوده است.

به دنبال این حملات، پلیس سایبری ایران گفت "هیچگونه نشت اطلاعاتی صورت نگرفته است."

شرکت سیسکو از روزها پیش برای رفع نقص امنیتی، بسته نرم‌افزاری منتشر کرده اما گفته شده مراکزی در ایران که این نقص امنیتی را رفع نکرده بودند، شب گذشته با مشکل مواجه شدند.

وزارت ارتباطات ایران گفته است اطلاع‌رسانی "نامناسب" مرکز ماهر و هشدار ندادن به شرکت‌ها منجر به آسیب پذیری شبکه این شرکت‌ها شد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته است جلسه اضطراری در این زمینه برگزار شده است.

شرکت ارتباطات زیرساخت ایران که مسئول تامین زیرساخت‌های ارتباطی مخابرات ایران است گفته است "هسته شبکه ملی اطلاعات دچار هیچ اختلالی نشده است."

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) هم که به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وابسته است در اطلاعیه‌ای گفت فعالیت مراکز داده بزرگ ایران که مختل شده بود به طور کامل به حالت عادی برگشته است

این مرکز در زمینه امنیت کاربران و شرکت‌ها و نهادهای ایرانی در فضای سایبری فعال است و به آنها راهنمایی می‌دهد. فعالیت این مرکز نیز به دنبال حملات سایبری مختل شده بود.

این مرکز در اطلاعیه خود گفته است احتمالا شرکت‌ها و ادارات با مشکل اختلال در شبکه‌های داخلی خود مواجه خواهند شد.

وزیر ارتباطات ایران گفته است "بررسی‌های اولیه نشان می‌دهند تنظیمات مسیریاب‌های مورد حمله قرار گرفته، با حک پرچم ایالت متحده، اعتراضی درباره انتخابات آمریکا صورت گرفته است.