جهانگیری: دلار از سه‌شنبه ۴۲۰۰ تومان فروخته می‌شود

اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری ایران اعلام کرده از روز سه‌شنبه دلار تک‌نرخی و به قیمت ۴۲۰۰ دلار فروخته می‌شود.

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری ایران اعلام کرده از روز سه‌شنبه دلار تک‌نرخی و به قیمت ۴۲۰۰ دلار فروخته می‌شود.

اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری ایران اعلام کرده از روز سه‌شنبه دلار تک‌نرخی و به قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته می‌شود.

آقای جهانگیری این خبر را با پایان جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز اعلام کرد. این جلسه دوشنبه شب به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران برگزار شد.

به گفته آقای جهانگیری از روز سه‌شنبه نرخ دلار برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی، نیازهای مسافران، دانشجویان و محققان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود.

معاون رییس جمهوری ایران تاکید کرده که با این رقم، ارز مورد نیاز همه بخش‌ها از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی ارز تامین می‌شود و مردم و فعالان اقتصادی برای تامین ارزشان با این نرخ نباید نگران باشند.

آقای جهانگیری افزود با توجه به حجم وسیعی از منابع خارجی که در حال حرکت به سمت کشور است "اینگونه تغییرات در نرخ ارز خیلی غیرطبیعی است و به نظر می‌آید که عوامل غیراقتصادی، غیرقابل توجیه و پیش‌بینی‌نشده در این موضوع مؤثر بوده".

این مقام دولت ایران هشدار داد دولت هیچ نرخ ارز دیگری را به رسمیت نمی‌شناسند و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده از فردا "قاچاق تلقی خواهد شد".

آقای جهانگیری تاکید کرد "درست مثل قاچاق مواد مخدر که کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و آن را به رسمیت نمی‌شناسیم."

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی در ماه‌های اخیر بارها گفته بود که قیمت ارز کاهش می‌یابد

پیشتر و در حالی که رسانه‌های ایران از رسیدن قیمت دلار آزاد به مرز شش هزار تومان و نایاب شدن آن در بازار خبر داده‌ بودند، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران پیش‌بینی کرد قیمت ارز در روزهای آینده متعادل شود.

به گزارش خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، آقای سیف امروز دوشنبه (بیستم فروردین) پس از نشست کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران گفته بود: "جلسه خوبی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر اقتصاد در خصوص مسائل ارزی کشور برگزار شد و نقطه نظرات نمایندگان مجلس شنیده شد."

اظهارات رئیس بانک مرکزی در حالی است که قیمت هر دلار آمریکا روز دوشنبه به حدود ۶۰۰۰ تومان هم صعود کرد.

همزمان قیمت پوند بریتانیا هم در بازار آزاد با افزایشی چشمگیر به حدود ۸۸۰۰ تومان رسید و قیمت هر یورو هم برای اولین بار به بالای ۷ هزار تومان رسید.

تحولات اخیر بازار طلا را هم بی نصیب نگذاشت و قیمت تمام سکه طلا (امامی) هم به مرز دو میلیون تومان رسیده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت هم پیشتر در واکنش به این تحولات، گفت که وضعیت بازار ارز "به هیچ وجه قابل قبول نیست".

آقای نوبخت امروز (دوشنبه ۲۰ فروردین) به خبرنگاران گفت که در زمینه بازار ارز "قطعا انتقاد به دولت وارد است" و از مسئولان خواست تلاش بیشتری برای کنترل بازار انجام دهند.

آقای نوبخت گفت به دلیل آن که این وضعیت به "سیاستی وسیع‌تر از بانک مرکزی" نیاز داشته، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، "ماموریت ویژه‌ای" به اسحاق جهانگیری، معاون اول خود داده و درباره این موضوع جلسات متعددی برگزار شده است.

دو ماه پیش و هم‌زمان با نزدیک شدن قیمت دلار آمریکا به مرز ۵۰۰۰ هزار تومان، آقای نوبخت وعده داده بود که برنامه‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار "به‌زودی اجرا خواهد شد" و از مردم خواسته بود که "برای وارد شدن به بازار ارز هول نزنند".

سخنگوی دولت در آن زمان اطمینان داد که "ارز حتما به جایگاه حقیقی خود باز خواهد گشت".

بسیاری از شاهدان درباره معاملات امروز بازار ارز گفته‌اند که دلار در صرافی‌ها خرید و فروش نمی‌شد و قیمت آن از روی تابلو ها حذف شده بود.

بنابر این گزارش‌ها بعضی صرافی‌ها با چک کردن ویزا، بلیت سفر خارجی، کارت ملی و کارت بانکی، مقدار اندکی دلار به مسافران خارجی می‌فروشند و به همین دلیل در مقابل این صرافی‌ها صف‌های طولانی تشکیل شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از حضور پررنگ نیروهای انتظامی و فضای امنیتی در خیابان فردوسی تهران خبرداده بود.

منبع تصویر، Ilna

توضیح تصویر،

هم‌زمان با تشکیل صف‌های طولانی، ماموران نیروی انتظامی هم در مقابل بعضی صرافی‌ها مستقر شده‌اند

هم‌زمان با این وضعیت در بازار ارز یک شرکت پتروشیمی در ایران گفته است که در حال تزریق ارز به بازار است و پیش‌بینی کرده "با یک اقدام همه‌جانبه از سوی شرکت‌های پتروشیمی" حجم عرضه ارز در بازار افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا حسین میرافضلی، مدیر عامل "پتروشیمی جم" گفته است که این کار با توجه به سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای استفاده بهینه از منابع ارزی، " مقابله با سوداگران و حمایت از اقتصاد ملی" انجام شده است اظهار کرد: "پتروشیمی جم برای تنظیم بازار ارز، مقابله با سوداگران و حمایت از اقتصاد ملی، ارز حاصل از فروش صادراتی خود را از طریق بانک مرکزی به بازار تزریق کرد."

قبلا گزارش شده بود که شرکتهای پتروشیمی عرضه ارز حاصل از صادرات خود به بازار را محدود کرده بودند.

الگوی صعودی نرخ ارز در ایران باعث شده تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی، ارز (به خصوص دلار) را به عنوان منبعی مطمئن برای سرمایه‌گذاری یا دست‌کم حفظ ارزش دارایی‌های خود انتخاب کنند.

قیمت دلار در فروردین ماه سال پیش خورشیدی (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود و از آن زمان تا کنون بطور مرتب افزایش یافته است.