سرعت دسترسی به تلگرام در ایران کند شده

تلگرام حق نشر عکس Reuters
Image caption پیامرسان تلگرام در ایران میلیون‌ها کاربر دارد

کاربران متعدد در ایران می‌گویند دسترسی آنها به پیامرسان تلگرام کند شده و مخصوصا عکس‌ها و ویدئوها در این شبکه به کندی نمایش داده می‌شوند یا در مواردی اصلا باز نمی‌شوند.

همزمان به وزارت ارتباطات ایران دستور داده شده که سرورهای شبکه توزیع محتوای تلگرام در ایران را از دسترس خارج کند.

پس از اعتراضات زمستان ۱۳۹۶ مقام‌‎های مختلف ایرانی پیوسته علیه تلگرام صحبت‌هایی مطرح می‌کنند و از احتمال فیلتر آن خبر می‌دهند. بسیاری از وبسایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی در ایران سانسور می‌شود.

شرکت ارتباطات زیرساخت، زیرمجموعه وزارت ارتباطات و متولی شبکه مادر مخابراتی در ایران، اعلام کرده است که به دستور ابوالحسن فیروزآبادی، مجوز استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوا ( CDN) برای تلگرام باطل شده و این سرورها از دسترس خارج می‌شوند.

آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران است. او معتقد است "ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست"، هرچند گفته بهتر آن است که تلگرام فیلتر نشود، بلکه کاربران خود به پیامرسان‌های داخلی کوچ کنند.

شرکت ارتباطات زیرساخت می‌گوید با دستور آقای فیروزآبادی برای تعطیلی سرورهای شبکه توزیع محتوا، تبادل داده‌های آن "تنها از طریق ارتباطات بین الملل کشور راهیابی خواهد شد".

شرکت‌های بزرگ که تبادلات عظیم داده دارند، برای بهینه‌سازی، کاهش هزینه پهنای باند و بالا بردن سرعت از شبکه توزیع محتوا استفاده می‌کنند و اطلاعات مورد نیاز کاربران را با توجه به موقعیت مکانی آنها از روی سرورهایی که در نقاط مختلف توزیع شده می‌خوانند.

به نظر می‌رسد کندی دسترسی به تلگرام به دلیل همین تعطیلی شبکه توزیع محتوا و اجبار کاربران به دریافت اطلاعات از طریق ارتباطات بین‌المللی، به جای سرورهای محلی باشد.

محدودیت تدریجی به جای بستن ناگهانی و پرهزینه

بهرنگ تاج‌دین - بی‌بی‌سی

تلگرام تابستان پارسال اعلام کرده بود که سرورهایی را در ایران اجاره کرده تا از آن‌ها به عنوان شبکه توزیع محتوا یا اصطلاحاً سی‌دی‌ان ( CDN) استفاده کند.

وقتی کاربران عضو کانال‌های پرمخاطب می‌خواستند محتوای آن‌ها را دریافت کنند، پیام‌رسان به جای سرور اصلی، فایل را از روی سی‌دی‌ان دریافت می‌کرد که هم سرعت دسترسی به این اطلاعات را بالا می‌برد و هم میزان مصرف پهنای باند بین‌المللی کشور را کاهش می‌داد.

به نظر می‌رسد که به جای تلاش بر فیلتر شدن فوری تلگرام، مقام‌های ایران استراتژی از کار انداختن تدریجی آن را در پیش گرفته‌اند. تجربه چند روز فیلتر شدن این پیام‌رسان در دی‌ماه ۱۳۹۶، نشان داد که چنین کاری می‌تواند ده‌ها میلیون نفر را به استفاده از فیلترشکن ترغیب کند و کارآیی فیلترینگ در حوزه‌های دیگر را هم کم می‌کند.

در نتیجه حالا با ترفندهایی مثل کند کردن تلگرام و سخت‌تر کردن استفاده از آن، امیدوارند کاربران به تدریج به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی روی بیاورند تا هزینه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مسدود شدن تلگرام به حداقل برسد.