مدیرمسئول روزنامه شرق در مشهد بازداشت شد

حق نشر عکس Shafaqna
Image caption آقای رحمانیان برای جلسه دوم رسیدگی به اتهاماتش به مشهد رفته بود

رسانه‌ها در ایران از بازداشت مدیرمسئول روزنامه شرق در مشهد در شمال شرقی این کشور خبر داده‌اند.

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول این روزنامه، ظهر امروز، شنبه هشتم اردیبهشت، به دستور دادگاهی در مشهد، مرکز استان خراسان رضوی بازداشت شده است.

این دادگاه مشهد آقای رحمانیان را به دلیل انتشار مطلبی در صفحه اجتماعی روزنامه احضار کرده بود.

حسن حیدری، معاون دادستان مشهد، به ایسنا گفته که شاکی روزنامه شرق، برخی از زنان شهرک رجایی بوده‌اند که اعتقاد دارند در این مطلب زنان ساکن این منطقه حاشیه‌ای مشهد "فاحشه" خوانده شده‌اند.

آقای حیدری گفته که این مطلب باعث "جریحه‌دار شدن" احساسات ساکنان آن شهرک در حاشیه مشهد شده است.

به گفته این مقام قضایی، دادستانی مشهد از مدیرمسئول روزنامه شرق خواسته بوده که "این موضوع را جبران کند و در داخل سازمان خودشان پیگیری و با فرد خاطی برخورد کنند."

او گفته اگر با فرد خاطی برخورد شده بود، نیازی به بازداشت آقای رحمانیان نبود.

حق نشر عکس Shargh
Image caption روزنامه شرق نوزدهم فروردین ماه گزارشی از فقر و فحشا در یکی از مناطق حاشیه مشهد نوشت که یک دختر افغان در آنجا کشته شده است

محور گزارش منتشر شده در شرق، فقر و فحشا و فروش علنی مواد مخدر در یکی از منطقه‌های فقیر مشهد به نام محله "قلعه ساختمان" است.

مدیرمسئول شرق یک بار برای اولین جلسه بازپرسی به مشهد رفته و به تهران بازگشته بود اما بعد از جلسه دوم بازپرسی "به دلیل تأمین نشدن وثیقه" بازداشت شد.

به گفته اعضای تحریریه شرق، آقای رحمانیان به همراه خانواده‌اش شب گذشته برای شرکت در جلسه دوم دادگاه به مشهد رفته بود.

در تهران به طور معمول دادسرای فرهنگ و رسانه به جرایم مطبوعاتی رسیدگی می‌کند یا نهادهای اطلاعاتی و امنیتی روزنامه‌نگاران را به طور مستقیم بازداشت می‌کنند؛ و کم‌تر اتفاق می‌افتد که مسئولان روزنامه‌ها برای رسیدگی به اتهام‌هایشان به دادگاه‌ها در شهرهای دیگر احضار و بازداشت شوند.