دختران زهرا رهنورد: 'حکم رفع حصر' صادر نشده است

خانم رهنورد در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ حق نشر عکس afp/ATTA KENARE
Image caption خانم رهنورد در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸

در پی اظهارات یک نماینده مجلس در ایران دایر بر این که حکم رفع حصر زهرا رهنورد، از سران مخالفان و همسر میرحسین موسوی، بیش از دو ماه پیش در شورای عالی امنیت ملی صادر شده، دختران خانم رهنورد این خبر را تکذیب کرده‌اند.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، گزارش‌های منتشر شده امروز درباره رفع حصر را "خبرسازی هماهنگ" خوانده و به نقل از دختران زهرا رهنورد و میرحسین موسوی نوشته است: نه حکمی برای رفع حصر صادر شده و نه رفت و آمد آزادانه‌ای صورت گرفته است.

آنها گفته‌اند "آزادی یعنی در خروجی خانه قفل نباشد، که هست؛ یعنی قسمتی از خانه شخصی در دست ماموران نباشد که هست."

تأکید دو مقام بر صدور حکم رفع حصر

روز یکشنبه، شانزدهم اردیبهشت، خبرگزاری کار ایران به نقل از قاسم میرزایی نیکو از اعضای کمیته پیگیری رفع حصر سران مخالفان در مجلس گزارش کرد: "بیش از دو ماه است که خانم رهنورد آزاد بودند و می‌توانستند هر جایی از جمله خانه دخترشان بروند. با این حال خانم رهنورد مراعات مهندس موسوی را می‌کردند و کنار ایشان بودند."

هم‌زمان اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی هم به اعتماد گفت که مطمئن است خانم رهنورد رفع حصر شده است.

اما آقای میرزایی‌نیکو بعدا به اعتمادآنلاین گفت: "شورای امنیت ملی حکمی درباره رفع حصر خانم رهنورد صادر نکرده است و اخبار منتشر شده از طرف من در برخی رسانه‌ها شیطنت رسانه‌ای بوده است."

او توضیح داد: "به صورت شفاهی به خانم رهنورد گفته‌اند که می‌تواند رفت و آمد کند و خانواده هم می‌توانستند که رفت و آمد کنند و شب را آنجا بمانند."

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از سران معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، بیش از هفت سال در حصر خانگی بوده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم رهنورد که بیش از هفت سال با میرحسین موسوی در زندان بوده، می‌گوید آزادی بدون همسرش معنا ندارد

بهمن ماه سال گذشته به دنبال انتشار اخباری درباره رفع حصر، خانم رهنورد با رد آن خبرها به دخترانش گفته بود: "رفع حصر بدون میرحسین موسوی هیچ معنایی ندارد."

اما دختران خانم رهنورد به سایت کلمه گفته‌اند: آنچه که به طور عملی رخ داده است گشایش‌هایی در تماس و رفت‌وآمد خانواده با پدر و مادرمان است و هرگونه گشایش عملی و واقعی دیگر را نیز به اطلاع مردم خواهیم رساند.

آنها می‌گویند آزادی وقتی فراهم می‌شود که "یک مقام رسمی با مسوولیت تعریف شده آن را اعلام کند و مسوولیت محافظت به افراد امین سپرده شود."

موضوعات مرتبط