ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد

توضیح ویدئو،

سخنرانی ترامپ؛ از برجام خارج می‌شویم

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد. او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.

رئیس‌جمهور آمریکا همان‌طور که روز گذشته در توییتر گفته بود این تصمیم را امروز سه‌شنبه (هشتم مه) اعلام کرد. او ساعتی بعد از این که ناهار را با معاونش مایک پنس و وزیرخارجه جدیدش، مایک پومپئو در کاخ‌سفید صرف کرد پشت تریبون رسمی کاخ‌سفید قرار گرفت.

او در سخنان خود یک بار دیگر ایران را "پیش‌قراول ناامنی در جهان نامید"، اقدامات این کشور چون برنامه موشکی تهران و حمایت این کشور از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان را زمینه‌ساز تهدیدهای جدی از سوی ایران برای جهان خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار انتقادهای خود از توافق هسته‌ای ایران به کنفرانس خبری هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، اشاره کرد که طی آن نخست‌وزیر اسرائیل مدعی دستیابی به دهها هزار سند محرمانه درباره "دروغ‌گویی" ایران در افشای کامل جزئیات برنامه هسته‌ای این کشور خبر داده بود. آقای ترامپ با اشاره به این ادعای آقای نتانیاهو ایران را "دروغ‌گو" خواند و گفت توافق هسته‌ای با این کشور قادر به شناسایی کامل اقدامات مخفیانه تهران نیست."

این درحالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تعهد ایران به برجام را تایید کرده است.

او پس از اعلام تصمیمش درباره خروج از برجام سندی را در همین رابطه امضا کرد و در پاسخ به خبرنگاران گفت این تصمیم "آمریکا را بسیار امن‌تر از پیش خواهد کرد".

پوشش زنده واکنش‌ها به تصمیم خروج آمریکا از برجام را اینجا دنبال کنید:

بیانیه اتحادیه اروپا: اروپا در برجام باقی می‌ماند

دقایقی پس از تصمیم آقای ترامپ برای ترک برجام، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تاکید کرد که "برجام یک توافق چند جانبه است و نمی‌توان آن را به طور یک طرفه ترک یا ملغی کرد".

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده: "ما از تصمیم امروز آمریکا برای ترک برجام متاسفیم و چنانچه ایالات متحده نظرش را در این باره تغییر دهد، از آن استقبال خواهیم کرد."

در ادامه این بیانیه با تاکید بر امضای برجام از سوی قدرت‌های جهانی و حمایت از آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده: "تا زمانی که ایران به تعهداتش در این توافق پایبند بماند، چنانچه تاکنون چنین کرده، اتحادیه اروپا هم به برجام متعهد خواهد ماند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا

تنها دقایقی بعد از سخنان آقای ترامپ، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‎ای نسبت به خروج از برجام واکنش نشان داد و گفت: "حالا که از این توافق خارج شده‌ایم، ایالات متحده در سایه همکاری با متحدانش برای دستیابی به یافتن یک راه حل واقعی و دایمی در جهت مقابله با ایران تلاش خواهد کرد."

توضیح ویدئو،

سخنرانی روحانی؛ فعلا در برجام می‌مانیم

واکنش روحانی: اگر برجام کاغذ پاره شود راه روشن است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان دونالد ترامپ گفته "من به سازمان انرژی اتمی، دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند، تا در صورت نیاز غنی‌سازی صنعتی را بدون محدودیت آغاز کنیم، تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می‌کنیم. با دوستان و متحدان که توافق برجام را امضا کرده و وفادار خواهند بود به رایزنی می‌پردازیم، همه چیز وابسته به منافع ماست. اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون این که منافع ملت ایران را تضمین کند آن‌گاه راه روشنی پیش‌روی خود داریم."

او بلافاصله بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نطقی تلویزیونی از ایرانیان خواست نگران تبعات اقتصادی تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا نباشند.

آقای روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید که با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران فعلا از آن خارج نخواهد شد تا پیامدهای تصمیم آمریکا را ارزیابی کند.

روسیه: خروج آمریکا از برجام توهین به قواعد بین‌المللی بود

روسیه که یکی از اصلی‌ترین امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران و از متحدان اصلی این کشور است در واکنشی تند به تصمیم دونالد ترامپ، اعلام کرده "خروج آمریکا از برجام بی‌اعتنایی توهین‌آمیزی به قواعد بین‌المللی" است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده: "آمریکا یک بار دیگر بر خلاف خواست و اراده دیگر کشورها گام برداشته" است.

کرملین ضمن محکوم کردن تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج کردن کشورش از برجام گفته: "این تازه‌ترین گواه بر این است که آمریکا قابلیت مذاکره کردن را ندارد".

واکنش فرانسه

امانوئل مکرون تنها لحظاتی پس از سخنان آقای ترامپ در توییتر نوشت: "فرانسه، بریتانیا و آلمان از تصمیم آمریکا برای ترک برجام متاسفند".

رئیس‌جمهور فرانسه که روابط صمیمانه‌ای با آقای ترامپ دارد در توییت خود نوشته "اکنون پروتکل الحاقی مورد تهدید قرار گرفته" است.

آقای ترامپ که حتی پیش از ورود به کاخ‌سفید از برجام به شدت انتقاد کرده و آن را "بدترین توافق" تاریخ کشورش نامیده بود، در حالی روز سه‌شنبه رسما تصمیمش در این باره را علنی کرد که متحدان اروپایی واشنگتن در یک ماه گذشته بارها برای ماندن آمریکا در این توافق تلاش کرده بودند.

آخرین تلاش برای منصرف کردن آقای ترامپ کمتر از ۲۴ ساعت پیش و از سوی بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا صورت گرفته بود که طی سفری دو روزه به واشنگتن سعی کرد در دیدار با مایک پنس، معاون رئیس جمهور، و جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی آقای ترامپ و مایک پومپئو، همتایش در وزارت خارجه آمریکا بر لزوم حفظ برجام تاکید کند.

پیش از وزیر خارجه بریتانیا، رهبران فرانسه و آلمان هم در سفرهای جداگانه به پایتخت آمریکا مستقیما با آقای ترامپ در این زمینه گفتگو کرده بودند.

واکنش کانادا: برجام موثر بوده و ما از آن حمایت می‌کنیم

وزارت خارجه کانادا (همسایه شمالی آمریکا) با صدور بیانیه‌ای از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده و گفته از نظر این کشور برجام به تحقق استراتژی این کشور مبنی بر ممانعت از دستیای ایران به سلاح هسته‌ای کمک می‌کند چرا که توانسته از زمان اجرا "ایران را متعهد و پاسخگو" نگه دارد.

در پایان این بیانیه کانادا حتی اشاره کرده که تاکنون ۱۱ میلیون و پانصدهزار دلار به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نهاد ناظر بر راستی آزمایی تعهد ایران به برجام است، کمک مالی کرده است.

در این بیانیه کانادا همچنین گفته همزمان با محکوم کردن ایران در حمایت از فعالیت های تروریستی، از خروج آمریکا از برجام متاسف است.

توضیح ویدئو،

ساز و کار راستی‌آزمایی ایران در برجام و تاثیر خروج آمریکا از آن

اوباما: خروج از برجام پشت کردن به متحدان آمریکاست

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که توافق هسته‌ای با ایران در زمان او منعقد شد در بیانیه‌ای مفصل به تصمیم دونالد ترامپ واکنش نشان داده و آن را پشت کردن به نزدیک‌ترین متحدان آمریکا خوانده است.

آقای اوباما که بسیاری امضای او در پای برجام را یکی از انگیزه‌های اصلی آقای ترامپ برای ضدیت با آن می‌دانند، ساعتی پس از اعلام رسمی خروج آمریکا از این توافق در بیانیه‌ای نوشته: "در عرصه امنیت ملی، کمتر چیزی وجود دارد که از تهدید سلاح هسته‌ای برای آمریکا مهم‌تر تلقی شود."

او در شش دلیل جداگانه دلایل خود برای موثر بودن برجام را برشمرده و گفته:

  • برجام فقط یک توافق دو جانبه میان دولت آمریکا و ایران نیست بلکه بعد از سال‌ها تلاش برای کسب حمایت متحدانمان آن میان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، اتحادیه اروپا در یک طرف و ایران در سوی دیگر امضا شده
  • برجام توانسته برنامه هسته‌ای ایران را به طور چشم‌گیری به عقب بازگرداند
  • برجام بر اساس اطمینان تنظیم نشده و برای همین نظام جامعی برای نظارت بر ایران و تاسیسات آن در برجام لحاظ شده
  • ایران به برجام متعهد بوده و این تنها مورد تایید دولت من نبود بلکه دیگر نهادهای اطلاعاتی دولت فعلی هم به آن اذعان کرده‌اند و آژانس انرژی اتمی هم آن را تایید کرده
  • برجام تاریخ انقضا ندارد و لزومی نداشت که الان نگران سال‌های دور باشیم
  • برجام هیچ‌گاه قصد حل تمام مشکلات آمریکا با ایران را نداشته است

باراک اوباما پس از طرح دلایل شش گانه خود برای اثربخشی برجام نوشته: "بر اساس این حقایق، تصمیم امروز برای ترک برجام آن هم بدون این که ایران آن را نقض کرده باشد، یک اشتباه است. بدون برجام، آمریکا در نهایت باید با دو گزینه روبرو شود؛ ایران هسته‌ای و یا جنگ در خاورمیانه."

"همه ما خطرات هسته‌ای شده ایران را می‌دانیم. این رژیم ایران را که هم اکنون هم تهدیدی محسوب می‌شود بیشتر تحریک و تهییج خواهد کرد. و دوستان ما در منطقه با تهدید نابودی روبرو خواهند شد و علاوه بر به تهدید امنیت ملی آمریکا، منطقه (خاورمیانه) را در خطر به راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی خطرناک فرو خواهد برد."

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تعهد ایران به برجام را تایید کرده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تعهد ایران به برجام را تایید کرده است

ظریف: ترامپ با شرایط بدتری حقوق ایران را خواهد پذیرفت

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که از معماران اصلی برجام بود در توییتر (رسانه مورد علاقه رئیس جمهور آمریکا) به تصمیم آقای ترامپ واکنش نشان داده و نوشته:

"در واکنش به تخلفات رئیس جمهور آمریکا و خروج غیرقانونی‌اش از توافق هسته‌ای، من به دستور رئیس‌جمهور روحانی تلاش‌های دیپلماتیکی را پیش خواهم برد تا بررسی کنیم آیا سایر شرکای برجام قادر هستند که منافع کامل این توافق را برای ایران تضمین کنند. پاسخ ما منوط به نتیجه این بررسی است."

آقای ظریف ساعتی پیش از سخنان آقای ترامپ هم در جمع مدیران و کارکنان گروه صنعتی مپنا گفت: "اگر ترامپ دست به اشتباه برهم زدن برجام به عنوان یک دستاورد جهانی بزند یقینا در شرایط بدتری مجبور خواهد شد حقوق مردم ایران را بپذیرد."

در همین حال، نمایندگان مجلس ایران هم روز سه‌شنبه خواستار اتخاذ "پاسخی سخت" به تصمیم آمریکا شدند.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از سخنان رئیس جمهوری آمریکا گفت: "با اقدام ترامپ، هیات نظارت بر اجرای برجام در کشور باید سریع تصمیم‌گیری کند و مجلس نیز هماهنگ با سایر ارکان نظام، تصمیم می‌گیرد."

به گزارش مهر، آقای نقوی حسینی افزوده: "جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست اصولی خود با همه دنیا منهای آمریکا و رژیم صهیونیستی که سلطه‌گری آنها همواره اثبات شده، تعامل داشته و این تعامل را ادامه خواهد داد و در خصوص وضعیت جدید نیز، برنامه مدونی دارد که با وحدت و انسجام همه ارکان نظام برنامه خود را اجرا خواهد کرد."

ایران آماده 'بدترین سناریوها'

در همین حال، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه ایران هم امروز (سه‎شنبه) کشورش را "قدرت برتر در منطقه و یک متوازن‌کننده قدرت در جهان" خواند و گفت: "آمریکا هیچ برنامه و استراتژی‌ای برای جنگ ندارد اما ایران در دل تحولات منطقه به خوبی می‌تواند منافع خود را تامین کند."

"امروز ایران دست برتر را در معادلات دارد و دشمنان ما از جمله آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم‌های دست نشانده آن‌ها در منطقه بدانند که ملت ایران خود را برای خطرناکترین سناریوهای تهدید آماده کرده است."

بیشتر بخوانید:

در واکنشی دیگر، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده برجام بود می‌گوید: "ایران به دقت مواضع طرف‌های آمریکایی و اروپایی را تحت نظر داشته و تنها بر اساس مصالح کشور و منطبق با حقوق حقه مردم ایران تصمیم مقتضی را در واکنش به اقدامات آمریکا اتخاذ خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای عراقچی این اظهارات را امروز در نشست معاونان و مدیران سیاسی وزیران امور خارجه ایران و سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در بروکسل بیان کرد.

تحریم های آمریکا بر بانک مرکزی ایران با هدف محدود کردن درآمد نفتی این کشور طراحی شده بودند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تحریم های آمریکا بر بانک مرکزی ایران با هدف محدود کردن درآمد نفتی این کشور طراحی شده بودند

مردم آمریکا: 'ایران برجام را نقض کرده اما باید در آن بمانیم'

تصمیم آقای ترامپ روز سه‌شنبه در حالی اعلام شد که به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان یک نظرسنجی تازه نشان داده ۶۳ درصد از مردم آمریکا معتقدند کشورشان باید در برجام بماند و ۲۹ درصد می‌گویند کشورشان باید از این توافق خارج شود.

در این میان ۶۲ درصد گفته‌اند که ایران برجام را نقض کرده و تنها ۱۹ درصد معتقد به پایبندی ایران به برجام بوده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان که از اصلی‌ترین رسانه‌های منتقد کاخ‌سفید است، بقیه شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی درباره این مسئله نظری نداده‌اند.

نظرسنجی

منبع تصویر، CNN

آغاز تلاش‌ها برای دوران "پسابرجام"

روز سه‌شنبه و حتی پیش از سخنرانی آقای ترامپ در کاخ‌سفید بسیاری از ناظران مسایل آمریکا بخش مهمی از تحلیل‌های خود را متوجه پیامدهای احتمالی این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا کردند و تلاش کردند درباره پیامدهای آن گمانه‌زنی کنند.

روزنامه واشنگتن‌پست پیش‌بینی کرد جزئیات اینکه وزارت دارایی آمریکا چگونه باید تحریم‌های جدید را اعلام کند به زودی مشخص نخواهد شد و به زمان نیاز دارد.

اگر چه بسیاری تصمیم آقای ترامپ برای خروج از برجام را حتمی می‌دانستند اما جزئیات استراتژی رئیس‌جمهور آمریکا برای مواجهه با ایران پس از فروپاشی برجام روشن نیست.

برای آشنایی بیشتر با گزینه‌های احتمالی "پسابرجام" از راهنمای قابل کلیک زیر استفاده کنید.