روحانی: ایران فعلا در برجام می‌ماند

حسن روحانی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می گوید که با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران فعلا از آن خارج نخواهد شد تا پیامدهای تصمیم آمریکا را ارزیابی کند.

او بلافاصله بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نطقی تلویزیونی از ایرانیان خواست نگران تبعات اقتصادی تصمیم ترامپ نباشند.

آقای ترامپ ساعتی پیش گفت که برجام منافع آمریکا را تامین نمی‌کند و به این ترتیب او تحریم‌های هسته‌ای را مجددا علیه ایران اعمال خواهد کرد.

آقای روحانی گفت تصمیم رئیس جمهور آمریکا نشان می‌دهد که این آمریکا است که تعهدات بین‌المللی را زیر پا می گذارد.

او در مورد واکنش اولیه دولت ایران گفت: "از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. در این شرایط باید منتظر باشیم تا شش کشور بزرگ جهانی نسبت به توافق چگونه عمل می‌کنند. به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته با مذاکره با کشورهای اروپایی و روسیه و چین رایزنی و مذاکرات لازم انجام شود."

رئیس جمهور ایران گفت: "اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم برداریم."

اما او اضافه کرد که اگر ایران نتیجه‌گیری کند که منافعش تضمین نخواهد شد ممکن است "به زودی" در جهت دیگری حرکت کند.

آقای روحانی گفت: "مردم هیچ نگرانی برای آینده کشور نداشته باشند. ما از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ وفادار به تعهدات بین‌المللی نیست."

"رشد اقتصادی ادامه خواهد یافت. ارز مورد نیاز کشور را تامین خواهیم کرد. در کالاهای اساسی، کالاهای مورد نیاز مردم هیچ گونه نگرانی نباید وجود داشته باشد. ملت ایران از امشب مصمم‌تر از گذشته و متحدتر از گذشته است."

تحریم های اعمال شده بر برنامه اتمی ایران در سال های پیش از امضای برجام دارای تبعات گسترده ای برای اقتصاد ایران بود.

آقای روحانی همچنین به شدت از تصمیم آمریکا انتقاد کرد: "ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و آمریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است. تاریخ گذشته چهل ساله ما و حتی قبل از آن به خوبی به ما گفته است که آمریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و ملتهای منطقه همواره رفتار خصمانه داشته‌اند."

او گفت به سازمان انرژی اتمی دستور داده "آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند، تا در صورت مورد نیاز غنی سازی صنعتی را بدون محدودیت آغاز کنیم، تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم."