چه کشورهایی از خروج آمریکا از برجام حمایت کردند؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیشتر کشورها از جمله متحدان آمریکا بر ادامه حیات توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده‌اند

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام با واکنش‌های بین‌المللی عمدتا منفی رو‌به‌رو شد. بیشتر کشورها از جمله متحدان آمریکا بر ادامه حیات توافق هسته‌ای با ایران که به منظور جلوگیری از دسترسی این کشور به سلاح‌های هسته‌ای تهیه شده تاکید کرده‌اند اما معدودی از کشورها از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در زمان تبلیغات انتخاباتی، بارها به توافق هسته‌ای با ایران حمله کرد و آن را "توافق‌نامه‌ای وحشتناک" خواند.

آقای ترامپ روز گذشته به طور رسمی خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرد و در فرمانی برگشت تحریم‌های هسته‌ای ایران را که بر اساس برجام تعلیق شده بودند اعلام کرد.

در واکنش به اقدام آمریکا، دولت ایران گفته است "فعلا" از برجام خارج نخواهد شد تا پیامدهای تصمیم آمریکا را ارزیابی کند.

اسرائیل، عربستان، امارات متحده عربی و بحرین کشورهایی هستند که از این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت کرده‌اند.

ایران با آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین روابط دیپلماتیک ندارد و روابط ایران با امارات در حد کاردار است.

کشورهای عربی حامی اقدام آقای ترامپ با اسرائیل روابط رسمی ندارند اما باور عمومی بر این است که این کشورها با هم به خصوص برای مقابله با ایران همکاری می‌کنند.

اسرائیل


حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو منتقد سرسخت توافق هسته‌ای بوده است

مقام‌های اسرائیلی از تصمیم دونالد ترامپ استقبال کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به شدت با توافق برجام مخالف بود، و برای لغو آن تلاش کرده، در واکنش رسمی، از سخنان دونالد ترامپ ابراز رضایت کرده و با تاریخی خواندن این اقدام او، از رئیس‌جمهوری آمریکا تشکر کرده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل هم مدعی شده است چنین تصمیمی حکومت ایران را سرنگون خواهد کرد.

عربستان


حق نشر عکس Reuters

دولت عربستان هم که اختلافات جدی و اساسی با ایران دارد از اقدام آقای ترامپ حمایت کرده و گفته است راهبرد آقای ترامپ در قبال ایران را تائید کرده و از آن استقبال می‌کند.

روابط ایران و عربستان در سال‌های اخیر تحت تاثیر جنگ سوریه و یمن با تنش‌های شدیدی همراه بوده است.

اخیرا محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت ایران، دشمن مشترک عربستان و اسرائیل است.

از زمانی که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شده، سیاست خارجی عربستان در قبال ایران تندتر شده است. در این مدت موضع این کشور به اسرائیل نزدیک‌تر شده و دولت عربستان اظهارات تند و تیزی علیه ایران از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران مطرح کرده است.

امارات عربی متحده


امارات از اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام حمایت کرده است. اگرچه ایران و امارات روابط گسترده اقتصادی دارند اما روابط سیاسی همواره با تنش‌هایی همراه بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption امارات در سال‌های اخیر از حامیان اصلی عربستان سعودی در مقابله با ایران بوده است

وزارت امور خارجه امارات با استقبال از تصمیم آمریکا از جامعه جهانی خواسته است "در پاکسازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای و جنگ افزارهای کشتار جمعی در کنار آقای ترامپ بایستد."

ایران و امارات بر سر مالکیت جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی اختلاف‌نظر دارند. مسایل منطقه‌ای مانند جنگ سوریه و یمن هم به این تنش‌ها افزوده است.

امارات همچنین در سال‌های اخیر از حامیان اصلی عربستان سعودی در مقابله با ایران بوده است.

بحرین


بحرین هم یکی از دیگر کشورهایی است که از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت کرده که این حمایت با توجه به روابط این کشور با ایران و نزدیکی‌اش به عربستان و پیروی از این کشور عجیب نیست.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمد بن عیسی آل‌خلیفه، پادشاه بحرین و ملک سلمان، پادشاه عربستان

دولت بحرین گفته است است تصمیم آقای ترامپ نشان می‌دهد که آمریکا خود را به رویارویی با سیاست‌های ایران و تلاش‌های این کشور برای صدور تروریسم به منطقه ملزم می داند.

روابط ایران و بحرین طی چند سال اخیر به شدت متشنج بوده است.

بحرین ایران را به حمایت از مخالفان خود متهم می‌کند و می‌گوید ایران در ناآرامی‌های این کشور دست دارد، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

بحرین هم مانند امارات از سیاست‌های عربستان در منطقه حمایت می‌کند.