خروج از برجام؛ استقبال فرماندهان نظامی ایران و آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس

آقای جعفری فرمانده سپاه گفته باید خروج آمریکا از برجام را به فال نیک گرفت

منبع تصویر، tasnim

توضیح تصویر،

آقای جعفری فرمانده سپاه گفته باید خروج آمریکا از برجام را به فال نیک گرفت

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، فرمانده سپاه پاسداران، فرمانده ارتش و شماری از نمایندگان مجلس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام استقبال کرده‌اند و خواستار خروج ایران از این توافقنامه بین‌المللی شده‌اند.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه حتی خروج آمریکا از برجام را تبریک گفته و تأکید کرده که باید این موضوع را به "فال نیک" گرفت: "بنده خروج شرورانه آمریکا را از برجام که قبل از آن هم اعتباری نداشت، تبریک می‌گویم."

دونالد ترامپ، دیروز اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های اقتصادی ایران دوباره اجرا خواهد شد.

فرمانده سپاه ایران امروز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت، در مراسمی درباره این که اروپا در غیاب آمریکا اجرای مفاد برجام را ادامه دهد، ابراز تردید کرده و با اشاره به سخنان شب گذشته حسن روحانی گفته است: "روشن است که اروپایی‌ها بین ایران و آمریکا نمی‌توانند مستقلانه تصمیم بگیرند و وابسته به آمریکا هستند و سرنوشت برجام روشن است."

به گفته فرمانده سپاه، خروج آمریکا از برجام نشان داده که موضوع غنی‌سازی "بهانه" بوده و هدف اصلی توان نظامی ایران است.

دقایقی بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که با کمک پنج کشور دیگر فعلا مفاد برجام را اجرا می‌کند اما در ایران فشارها بر دولت برای خروج از این توافق افزایش یافته است.

منبع تصویر، irna

توضیح تصویر،

آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس ایران

آتش زدن برجام در مجلس

شماری از نمایندگان مجلس ایران در اعتراض به خروج آمریکا از برجام، پرچم این کشور و کاغذی را به عنوان نماد برجام آتش زدند.

مجتی ذوالنوری از نمایندگان اصولگرا و رییس کمیته هسته‌ای مجلس صبح امروز، چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت، به همراه جمعی دیگر به جایگاه هیأت رییسه مجلس رفت و شعار مرگ بر آمریکا سر داد.

محسن کوهکن، نماینده لنجان در مجلس هم کاغذی را به نشانه برجام بالا گرفت و آن را آتش زد.

علی لاریجانی، رییس مجلس که پیش‌تر از آن از تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرده بود، به شوخی با اشاره به این که پرچم کاغذی به راحتی نمی‌سوخت گفت "آتش هم نمی‌گیرد!"

او به نمایندگان معترض گفت که مراقب باشند مجلس را آتش نزنند.

عصر امروز تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر هم پرچم آمریکا و اسرائیل را آتش زدند.

بامداد امروز شماری دیگر از دانشجویان منتقد دولت در تهران در میدان آزادی جمع شدند و با شعار "مرگ بر آمریکا" از حسن روحانی خواستند که به اروپا اعتماد نکند و از برجام خارج شود.

تحلیل و گزارش:

لاریجانی: جمهوری اسلامی ایشان را سر عقل می‌آورد

رییس مجلس از اقدام حسن روحانی و تلاشش برای حفظ برجام با کمک متحدان اروپایی حمایت کرد و گفت "این اقدام نشان می‌دهد ایران به دنبال رفتار ماجراجویانه و عکس‌العملی نیست."

او البته ابراز تردید کرد که اروپا به برجام پایبند بماند با این حال گفت باید چند هفته فرصت داد تا ایران "حسن نیت" خود را نشان دهد.

توضیح ویدئو،

سخنرانی ترامپ؛ از برجام خارج می‌شویم

راهکار آقای لاریجانی این است که سازمان انرژی اتمی آماده از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای باشد تا نتیجه مذاکرات وزارت خارجه ایران با اروپا مشخص شود.

او گفته آقای ترامپ "کفایت عقلانی" برای حل مسائل را ندارد و "زبان زور برای چنین فردی کارسازتر است". یعنی اگر کشورهای اروپایی و روسیه وچین نتوانند مسیر برجام را ادامه دهند "جمهوری اسلامی ایران با اقدامات هسته‌ای خود ایشان را سر عقل می‌آورد."

منبع تصویر، irna

توضیح تصویر،

محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفته باید توان داخلی را تقویت کرد

باقری: برجام مطلوب ما نبود

محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در همایشی گفت: "برجام مطلوب ملت ایران و آن چیزی نبود که ما آن را بپسندیم اما برای اتمام حجت با جهان ایران با کرامت و بزرگواری برجام را پذیرفت."

او گفته آمریکا و عربستان توان و جرأت حمله نظامی به ایران را ندارند و از طریق "جنگ اقتصادی" وارد عمل شده است.

به گفته رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران باید بر توان داخلی خود تکیه کند.

فرمانده ارتش: خدا را شکر

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران به خاطر خروج آمریکا از برجام "خدا را شکر" کرده و گفته بزرگترین سودی که برجام داشته اثبات عدم پایبندی آمریکا به برجام است.

او درباره دونالد ترامپ گفته "هر آدم بی‌عقلی بعضا کارهای خوبی هم از او سر می‌زند که از این بابت از کاری که این فرد انجام داد، متشکریم."