نتانیاهو درباره حمله به مواضع ایران: از خطوط قرمز رد شده‌اند

بنیامین نتانیاهو، چند روز پیش از اعلام تصمیم آمریکا گفت که ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای‌اش دروغ می‌گفته حق نشر عکس EPA
Image caption بنیامین نتانیاهو، چند روز پیش از اعلام تصمیم آمریکا گفت که ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای‌اش دروغ می‌گفته

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که حملات ارتش این کشور علیه مواضع ایرانیان در سوریه حرکت "درستی" بوده، برای این که به گفته او "ایران از خطوط قرمز رد شده است."

آقای نتانیاهو در یک پیام کوتاه ویدیویی گفته که اسرائیلی‌ها "حمله گسترده‌ای علیه مواضع ایرانی‌ها در سوریه انجام داده‌اند. "

او گفت که کشورش در میانه جنگی طولانی با ایران است و سیاست اسرائیل در این زمینه مشخص است: "ما اجازه نمی‌دهیم که ایران حضور نظامی‌اش در سوریه را تثبیت کند . "

اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که در پاسخ به حملات راکتی ایران، به "تقریبا تمام مواضع " این کشور در سوریه حمله کرده است. ایران موضعی رسمی درباره این حملات نگرفته است. سوریه می‌گوید در پاسخ به حملات اسرائیل به مواضع آن حمله کرده است.

اسرائیل سپاه قدس ایران و فرمانده آن قاسم سلیمانی را متهم کرده که ۲۰ موشک به سوی مواضع اسرائیل در اراضی اشغالی جولان شلیک کرده است.

آمریکا، بریتانیا و بحرین از "حق دفاع اسرائیل" حمایت کرده‌اند. از آن سو فرانسه، آلمان و روسیه خواهان حفظ آرامش طرف‌ها شده‌اند.

درگیری دو طرف، تنها دو روز بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران صورت گرفته است. تصمیم آمریکا با استقبال اسرائیل مواجه شد. رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود هنگام خروج از برجام، از جمله به نگرانی‌ها و افشاگری‌های اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد.

سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته که ده‌ها مرکز نظامی ایران در سوریه نابود شده است. او همین طور مدعی شده که یگان‌های ضدهوایی ارتش سوریه که قصد شلیک به جنگنده‌های اسرائیلی داشته را هم نابود کرده‌اند.

گفته می‌شود که این سنگین‌ترین حمله اسرائیل به خاک سوریه از آغاز تظاهرات ضد بشار اسد در سال ۲۰۱۱ میلادی بوده است.

موضوعات مرتبط