درگیری کازرون بر سر چیست؟

ماشین به آتش کشیده شده حق نشر عکس UGC

نخستین تجمع اعتراضی مردم کازرون ۸ مرداد۹۶ در پی اعلام طرح تقسیم شهرستان کازرون برگزار شد و در این اعتراض بازار تعطیل و معترضان مقابل دفتر محمد خرسند، امام جمعه کازرون، تجمع کردند.

این طرح را حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس، در زمان انتخاباتش وعده داده بود. آقای رضازاده در ۱۷ مردادماه سال گذشته در پیامی تلگرامی خبر از تشکیل شهرستان جدید داد.

معترضان به این طرح در نامه‌ای از علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستند تا به صورت نیابتی نمایندگی کازرون را قبول کند، و آنها آقای رضازاده را به عنوان نماینده شهرشان قبول ندارند.

در این باره بیشتر بخوانید:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مردم کازرون به چه اعتراض دارند؟

بحران تقسیمات کشوری در جمهوری اسلامی؛ از قزوین تا کازرون

اعتراضات کازرون، چندین کشته، دهها زخمی و بازداشتی برجای گذاشت

معترضان در نماز جمعه کازرون: دشمن ما همین جا است

اعتراضات در شهر کازرون 'به خشونت کشیده شد'

معترضان این طرح می‌گویند که آقای رضازاده متعلق به همان منطقه‌ای است که خواستار شهرستان شدن آن شده و این به آن معنا است که می‌خواهد امکانات محدود کازرون را محدودتر کرده و شرایط شهرستان جدید را بهبود بخشد.

شهرستان جدید که طرح آن به مجلس ارائه شد، "کوه چنار" نام دارد، ترکیبی از دو نام "کوهمره نودان" و "چنار شیجان" دو شهر از توابع شهرستان کازرون. در تقسیمات ارائه شده به مجلس "بیشاپور" و "امامزاده سید حسین" که جزو مناطق تاریخی، مذهبی و تفریحی شهرستان کازرون است در شهرستان جدید قرار می‌گیرد.

محمد خرسند، امام جمعه کازرون در واکنش به این طرح گفته بود: ":امامزاده سید حسین، بیشاپور، دشت برم و انارستان متعلق به شهرستان کازرون از قبل بوده و خواهد بود و اگر قرار باشد طرحی هم انجام شود این مناطق در کازرون باقی خواهد ماند و جدا نخواهند شد."

این در حالی است که این طرح موافقانی هم دارد.

حق نشر عکس UGC

شهر چنار شاهیجان در مسیر ارتباطی بین استان‌های فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، شهری توسعه نیافته و فقیر است و موافقان این طرح علت این وضع را تبعیض علیه اعمال شده از سوی مدیران بخش مرکزی یعنی کازورن می‌دانند. به همین دلیل خواستار جدایی شده‌اند.

دراستان فارس نیز پیش از موضوع ایجاد شهرستان جدید در کازرون، درگیری‌های دیگری نیز درباره موضوعات تقسیمات کشوری وجود داشته که از جمله آنها درگیری درباره ایجاد شهرستان گراش در جنوب استان فارس بود.

این در حالیست که هستند عده‌ای که این اعتراضان را در چارچوب مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تعبیر می کنند.

بهرام پارسایی نژاد، نماینده شیراز در مجلس، پیشتر در اظهاراتی عامل اصلی این ناآرامی‌ها را اعتراض به تقسیمات کشوری ندانسته و گفته بود: "همان اعتراضاتی است که به طور کلی در بخش‌های دیگر جامعه هم می‌بینیم و شاهدیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و همچنین اوضاع اشتغال اعتراض دارند و به نظر می‌رسد مردم سعی می‌کنند با اتکا به این بهانه‌ها صدای خود را به گوش مسئولان برسانند."

در همین حال نیز پیشتر رسانه‌های ایران گزارش دادند که اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، و همجنین استاندار فارس طرح موسوم به "انتزاع کازرون" (تقسیم کازرون) را منتفی اعلام کرده‌اند.

امام‌جمعه کازرون نیز که خود یکی از معترضان جدی به طرح "انتزاع کازرون" هست، در خطبه‌های سه هفته پیش نمازجمعه این شهرستان با ارائه گزارشی از سفر یک هفته‌ای خود به تهران و دیدار با مسؤولان گفته بود: "دیگر هیچ تجمعی نباید در کازرون شکل بگیرد، چراکه مسوولان قول پیگیری دغدغه‌ها را داده‌ و بحث تشکیل شهرستان جدید هم متوقف شده است."

موضوعات مرتبط