ایران خروج نیروهایش از سوریه را مشروط به رفع خطر تروریسم کرد

بهرام قاسمی

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته "کسی نمی‌تواند ما را مجبور به کاری کند"

چند روز پس از اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و وعده "خارج شدن" نظامیان خارجی از خاک سوریه، ایران شروط خود را برای خروج نیروهایش از این کشور را اعلام کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) در یک نشست خبری در تهران گفته است "تا زمانی که نیاز باشد و خطر تروریسم در سوریه باقی باشد و دولت سوریه بخواهد، نیروهای ایرانی در خاک این کشور باقی خواهند ماند".

به نظر می‌رسد که گفته های سخنگوی وزارت خارجه ایران واکنش به اظهارات آقای پوتین باشد که در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، گفته بود "با فعال شدن روند سیاسی حل اختلاف در سوریه، نیروهای مسلح خارجی از این کشور خارج خواهند شد."

آقای پوتین به ملیت این نیروها و زمان احتمالی خروج آنها اشاره‌ای نکرده بود. او در کمتر از دو هفته اخیر میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و بشار اسد رئیس جمهور سوریه بوده است. آقای نتانیاهو از سرسخت‌ترین مخالفان حضور نظامی ایران در منطقه از جمله سوریه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته "کسی نمی‌تواند ما را مجبور به کاری کند. ایران کشوری مستقل است که سیاست‌های خود را براساس منافع ملی خود در منطقه و جهان تعیین می‌کند".

آقای قاسمی گفته "آنهایی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه دولت سوریه به سرزمین و قلمروی این کشور وارد شده‌اند و تمامیت ارضی این سرزمین را نقض کرده‌اند".

ایران و روسیه دو شریک و متحد اصلی رئیس جمهور سوریه بوده اند که با کمک های خود تاکنون توانسته‌اند او را در قدرت حفظ کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در جریان درگیری‌های داخلی سوریه و همچنین اشغال بخش هایی وسیعی از خاک این کشور توسط اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ایران و روسیه، همکاری های نظامی با دولت بشار اسد را آغاز کردند.

ایران شماری از نیروهای نظامی خود را که غالبا نفرات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند، به این کشور اعزام کرده که از آنها با عنوان "مدافعان حرم" یاد می‌کند. حرم حضرت رقیه و حرم حضرت زینب مهمترین زیارتگاه شیعیان در سوریه هستند که پیش از آغاز درگیری‌ها در سوریه سالانه میزبان ده‌ها هزار ایرانی بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که هدف ایران از حضور نظامی در سوریه، تشکیل پایگاه های نظامی‌اش در این کشور با هدف تهدید اسرائیل است.

از حدود سه ماه پیش تاکنون، اسرائیل پایگاه های نظامی‌ای را در سوریه هدف حملات خود قرار داده که می‌گوید متعلق به ایران بوده و در برخی موارد از آن مکان‌ها پهپادهای شناسایی یا حملاتی علیه اسرائیل سازماندهی شده است.

ایران گفته است که پاسخ به این حملات را حق خود می‌داند و در "فرصت مناسب" این حملات را "تلافی" خواهد کرد. شماری از کشورها از ایران و اسرائیل خواسته اند که در برابر هم خویشتنداری نشان دهند.