عضو شورای شهر پایتخت ایران: جسد مومیایی شده متعلق به رضاشاه بود و دوباره دفن شد

مشخص نیست پیکر مومیایی شده منسوب به رضاشاه به چه شیوه ای و کجا دفن شده است حق نشر عکس Social media
Image caption مشخص نیست پیکر مومیایی شده منسوب به رضاشاه به چه شیوه ای و کجا دفن شده است

یک عضو شورای شهر در تهران، پایتخت ایران، گفته است که جسد مومیایی شده‌ای که اخیرا در جریان حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهرری در جنوب تهران پیدا شده بود متعلق به رضاشاه موسس سلسله پهلوی است.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران، درباره سرنوشت جسد مومیایی شده گفته "آخرین خبری که داریم این است که مومیایی را در همان محدوده حرم عبدالعظیم که مدفون بود، دوباره دفن کرده‌اند."

او به محل دقیق دفن پیکر منسوب به رضاشاه اشاره نکرده و گفته "مسئولان امر" آن را می‌دانند.

معلوم نیست که در زمان خاکسپاری مجدد جسد منسوب به رضاشاه، چه آئینی رعایت شده از جمله اینکه دفن آن مطابق دستورات اسلامی بوده یا خیر.

رضا پهلوی نوه رضاشاه در بیانیه‌ای که پس از کشف این مومیایی منتشر کرد، خواستار آن شده بود که پدربزرگش به عنوان "یک سرباز و خدمتگزار میهن" در ایران دفن شود.

او از نظام جمهوری اسلامی ایران خواسته بود "برای روشن شدن اذهان عمومی و رفع هرگونه ابهام امکان دسترسی به پیکر را به پزشکان و کارشناسان علمی مورد اعتماد و تایید خانواده بدهند."

روزآروز یکی از رسانه‌های ایران که اولین بار خبر کشف این مومیایی را منتشر کرد، گفته بود جسد داخل محفظه‌ای بتنی بوده و همراه آن وسایلی چون شمشیر هم کشف شده است.

تصاویری که از زمان دفن رضاشاه در شهر ری منتشر شده او را در اونیفورم نظامی نشان می‌دهد و حالت بدنش شباهت زیادی به فرم جسد مومیایی کشف شده دارد.

برخی از خبرگزاری‌های ایران از جمله فارس و تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران و رادیو تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران در روزی که این جسد از زیر خاک کشف شد، تعلق آن به رضاشاه را مردود دانسته بودند اما آقای خلیل‌آبادی که امروز (دوشنبه ۲۱ مه) هویت و دفن مجدد این پیکر را تایید کرده است، همان زمان هم گفته بود "جنازه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود."

حق نشر عکس Tasnimnew
Image caption جسد مومیایی شده رضاشاه در زمان انتقال از قاهره به ایران در کنار تصویری از جسد مومیایی کشف شده در شهرری

رضا شاه پهلوی در پی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ دوم جهانی از سلطنت کناره گرفت و پس از چند سال تبعید، در آفریقای جنوبی درگذشت. جنازه او مدتی در مصر به امانت گذاشته شد اما حدود ۷۰ سال پیش، بعد از طواف کعبه، قبله مسلمانان در مکه، از قاهره به تهران منتقل و در اردیبهشت ۱۳۲۹ در آرامگاهی که در شهرری برای او طراحی و ساخته شده بود، دفن شد.

آرامگاه رضا شاه در کنار حرم عبدالعظیم بناگذاشته شده بود. این آرامگاه در اوایل انقلاب به دست صادق خلخالی تخریب شد.

آقای خلخالی، روحانی شیعه، با حکم آیت‌الله روح‌الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی به عنوان حاکم شرع دادگاه های انقلاب پس از بهمن ۱۳۵۷ منصوب شده بود. صادق خلخالی در خاطرات خود گفت از اینکه نتوانسته در جریان تخریب آرامگاه رضاشاه به پیکر او دست پیدا کند، متعجب و در حسرت بوده است.

پس از خروج محمدرضا شاه پهلوی از ایران در دی ماه ۱۳۵۶ و حدود یک ماه پیش از سقوط حکومت او، شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه آخرین شاه ایران جسد پدرش را همراه خود از ایران خارج کرده است اما فرح پهلوی، همسر شاه که همراه او ایران را ترک کرد و تا پایان عمر شاه در کنار همسرش بود، این موضوع را تکذیب کرده بود.

در جریان اعتراضات خیابانی دی ماه گذشته در ایران از جمله در شهر مذهبی قم، شماری از معترضان شعارهایی در حمایت از رضاشاه سر می دادند.