شواهدی علیه فعالان زندانی محیط زیست در ایران 'وجود ندارد'

فعالان محیط زیستی بازداشت شده

منبع تصویر، Social media

رئیس سازمان محیط زیست ایران می گوید که یک کمیته چهار نفره که دولت تشکیل داده بود به این نتیجه رسیده است که شواهدی علیه فعالان حیات وحش که در چند ماه اخیر به اتهام جاسوسی بازداشت شده اند وجود ندارد.

به خبرگزاری رسمی ایرنا عیسی کلانتری گفت که این کمیته متشکل از وزیر دادگستری، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و معاون امور حقوقی رئیس جمهور بوده است.

آقای کلانتری که در همایش روز تنوع محیط زیستی صحبت می کرد گفت: "به نظر من تا به حال متاسفانه این‌ها بدون این که کاری بکنند بازداشت بوده‌اند. این دوستان هم به این نتیجه رسیده‌اند."

آقای کلانتری افزود: "وزارت اطلاعات هم به این نتیجه رسیده که هیچ مدرکی دال بر جاسوسی فعالان محیط زیست که بازداشت شدند وجود ندارد و قاعدتا این ها باید به زودی آزاد بشوند."

آقای کلانتری اخیرا از وجود یک "گروه فشار" در داخل صحبت کرده بود که مشکلاتی را برای کشور ایجاد می‌کند و "اساسا اهل گفت‌وگو نیست اما قدرت بسیاری دارد."

بازداشت شماری از فعالان محیط زیست از زمستان گذشته شروع شد.

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه سال گذشته دستگیر شدند.

دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای سیدامامی اعلام شد که او در زندان "خودکشی" کرده است ادعایی که با تردید گسترده روبرو شد.

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

عیسی کلانتری

در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، محمد زارع در جنوب ایران بازداشت شده اند.

نهادهای مسئول این بازداشت ها جزییات زیادی از پرونده آنها ارائه نکرده اند.

قوه قضاییه اتهامات این افراد را جاسوسی اعلام کرده اما وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این افراد جاسوس نیستند.

به گفته نزدیکان فعالان بازداشت شده، خانواده این افراد تاکنون چند نامه به مجلس، دفتر رهبر ایران و دولت نوشته‌اند اما پاسخ روشنی نگرفته اند.

روز دو‌شنبه ۳۱ اردیبهشت گفته شد که دفتر رهبر ایران در پاسخی غیر رسمی به نامه خانواده این بازداشت‌شدگان گفته است که "این پرونده ویژه اطلاعاتی قوه قضاییه است و قرار نیست دفتر به آن ورود کند."

اخیرا مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی که مقام ها مانع خروج از او از کشور شده اند به دلیل فشارهای روحی مدتی در بیمارستان بستری شده است.

همزمان در روز سه شنبه گزارش شد که تعدادی از فعالان بازداشت شده محیط زیست توانستند با خانواده خود ملاقات کنند.

بیشتر بخوانید: