نگرانی عفو بین‌الملل از اعدام رامین حسین‌پناهی بعد از ماه رمضان

رامین حسین پناهی

منبع تصویر، Iranhumanright

عفو بین الملل می گوید رامین حسین‌پناهی، فعال کرد، که در ماه ژانویه به اعدام محکوم شده بود با خطر اجرای آن حکم روبروست.

براساس این گزارش دفتر اجرای احکام کیفری سنندج گفته است که حکم پس از ماه رمضان که روز ۲۴ خرداد پایان می یابد اجرا خواهد شد.

این گروه که می گوید رامین حسین‌پناهی در جریان یک محاکمه کاملا غیرعادلانه محکوم شده خواستار لغو این حکم شده است.

براساس این گزارش وکیل آقای حسین‌پناهی روز ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) از ارجاع پرونده به دفتر اجرای احکام سنندج در استان کردستان مطلع شد.

مقام های زندان روز ۲۹ اردیبهشت به آقای حسین‌پناهی خبر دادند که حکم او بعد از ۲۴ خرداد اجرا خواهد شد.

این حکم قرار بود در روز ۱۳ اردیبهشت اجرا شود که به دلایلی که مقام ها اعلام نکرده اند معوق شد. عفو بین الملل می گوید این تاخیر به دلیل اعتراض های عمومی بوده است.

بیشتر بخوانید:

او نزدیک یک سال پیش پس از محاکمه ای که گفته می شود یک ساعت طول کشید محکوم شد. دیوان عالی ایران اخیرا حکم او را تایید کرد.

به گفته عفو بین الملل او پس از بازداشت برای چهار ماه ناپدید بود و بعدا گفت که در این فاصله و دو ماه حبس انفرادی متعاقب آن به شدت کتک خورده است. او همچنین از دسترسی به مراقبت های پزشکی برای درمان جراحات وارده به هنگام بازداشت محروم ماند.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

خانواده حسین پناهی

بنابه گزارش ها او تیر ماه پارسال به همراه سه عضو دیگر حزب کومله در کمین نیروهای سپاه پاسداران افتاد و پس از زخمی شدن در جریان "تبادل آتش" دستگیر شد.

گزارش می شود سه همراه او در تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شدند.

رامین حسین پناهی عضو گروه مسلح کومله بود اما عفو بین الملل می گوید در جریان محاکمه شواهدی از فعالیت او در زمینه قتل عمد - که بر اساس موازین بین المللی شرط مورد نیاز برای صدور حکم اعدام است - ارائه نشد.

مسئولان عفو بین الملل می گویند که مقام های اطلاعاتی مکررا به او فشار آوردند "در ازای لغو مجازات اعدام در تلویزیون "اعتراف" کند."

وکیل مدافع او تاکید کرده که "موکلش هرگز دست به اسلحه نبرده است".