سوریه: خروج نیروهای ایرانی در دستور کار نیست

فیصل مقداد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه

یک مقام ارشد وزارت خارجه سوریه گفته است که خروج نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان از کشورش "در دستور کار نیست".

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت که این موضوع، محل بحث نیست و "تصمیم‌گیری درباره آن به عهده دولت سوریه است".

پیش از این مطرح شدن بحث خروج نیروهای خارجی از سوریه از سوی رئیس جمهور روسیه باعث واکنش ایران شده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه ۱۸ مه در دیدار با بشار اسد، همتای سوری خود گفته بود که با فعال شدن روند سیاسی در سوریه نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور خارج خواهند شد.

آقای پوتین اشاره‌ مشخصی به ملیت نیروهای خارجی نکرده بود اما بعد از آن سفیر روسیه در دمشق گفت که این اظهار نظر شامل نیروهای ایرانی هم می‌شود.

چند روز بعد سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی که به نظر می‌رسید پاسخی به روسیه باشد، اعلام کرد که نیروهای ایرانی تا زمانی که "نیاز باشد، خطر تروریسم در سوریه باقی باشد و دولت سوریه بخواهد" در خاک این کشور باقی خواهند ماند.

ایران و روسیه دو حامی اصلی دولت بشار اسد در سوریه هستند و بعضی تحلیلگران بحث‌های اخیر درباره خروج نیروهای خارجی از سوریه را آغاز شکاف در میان متحدان اصلی سوریه خوانده‌‎اند.

امروز چهارشنبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم گفت که حضور ایران در عراق و سوریه مستشاری و بر اساس دعوت این کشورها است، "نه مثل بقیه که بدون مجوز دولت حاکم بر آن منطقه به صورت تجاوزکارانه وارد آن کشور شدند".

درخواست خروج نیروهای ایرانی از سوریه این هفته از سوی وزیر خارجه آمریکا هم مطرح شده بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در در جریان اعلام سیاست‌های تازه و سخت‌گیرانه ایالات متحده در قبال ایران به نقش این کشور در سوریه و عراق هم اشاره کرد و خروج نیروهای ایرانی از سوریه را جزو شرایط ۱۲ گانه آمریکا برای ادامه مذاکرات درباره ایران خواند.