انتقاد دادستان تهران از 'دخالت' رییس سازمان محیط زیست در پرونده فعالان بازداشتی

دادستان تهران

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

دادستان تهران گفته رییس سازمان حفاظت از محیط زیست اطلاعات کافی نداشته است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، از عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، برای "دخالت" در پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده انتقاد کرده و گفته او دسترسی و اطلاعات کافی درباره پرونده قضایی این فعالان نداشته است.

آقای دولت آبادی گفته است که حرف‌های آقای کلانتری بر مبنای نظر هیاتی متشکل از مقام‌های دولتی بوده، که این هیات به گفته دادستان تهران به پرونده و محتویات آن دسترسی نداشته است.

وزیر دادگستری، وزیر کشور و وزیر اطلاعات ایران عضو این هیات بوده‌اند و عیسی کلانتری بر مبنای بررسی‌های این هیات گفت فعالان بازداشتی کار مجرمانه‌ای نکرده‌اند و شواهدی علیه آنان وجود ندارد.

آقای کلانتری افزود: "وزارت اطلاعات هم به این نتیجه رسیده که هیچ مدرکی دال بر جاسوسی فعالان محیط زیست که بازداشت شدند وجود ندارد و قاعدتا این ها باید به زودی آزاد بشوند."

دادستان تهران درباره هیاتی که دولت برای بررسی پرونده بازداشتی‌های محیط زیست تعیین کرده گفته است: "نه این گروه حق اظهارنظر و مداخله در پرونده جاری دارند و نه آقای کلانتری به عنوان رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور."

آقای دولت آبادی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را به "تفرقه افکنی و قانون گریزی" متهم کرده و گفته او باید به جای اظهار نظر درباره بازداشتی‌ها، پاسخگوی خروج کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست از ایران باشد.

از زمستان گذشته چند نفر از فعالان محیط زیست در ایران بازداشت شده‌اند.

یکی از آنان، کاووس سیدامامی، هنگام بازداشت به شکل مشکوکی درگذشت. مقام‌های قضایی و امنیتی می‌گویند آقای سیدامامی "خودکشی کرده است".