مکرون: شرکت‌های فرانسوی خودشان باید درباره ایران تصمیم بگیرند

مکرون، آبه، لاگارد و پوتین حق نشر عکس EPA
Image caption امانوئل مکرون، شینزو آبه، کریستین لاگارد و ولادیمیر پوتین در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، می‌گوید تصمیم‌گیری درباره ادامه فعالیت در ایران و ارزیابی ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا بر عهده خود شرکت‌های فرانسوی است.

آقای مکرون امروز، جمعه ۲۵ مه، در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ گفت: "من نمی‌توانم از توتال بخواهم از بازار آمریکا بیرون بیاید."

توتال گفته است بدون معافیت از تحریم‌‌ها نمی‌تواند به کار در ایران ادامه دهد. مدیرعامل توتال به تازگی با ابراز بدبینی درباره امکان ادامه فعالیت در ایران، گفته است "آیا واقعا فکر می‌کنید مایک پومپئو برود و معافیت بذل و بخشش کند؟"

رئیس جمهور فرانسه در حالی می‌گوید تجارت با ایران تصمیمی است که باید خود شرکت‌ها بگیرند، که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، شرط ماندن در توافق هسته‌ای را تضمین دولت‌های اروپایی برای روابط تجاری ذکر کرده است.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران در ماه‌های آینده، آینده فعالیت اقتصادی شرکت‌های مختلف اروپایی در ایران با ابهام روبرو است.

قدرت‌های اروپایی مذاکراتی را برای حفظ توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند. پنجشنبه شب امانوئل مکرون با ولادیمیر پوتین دیدار کرد و امروز هم کمیسیون برجام، متشکل از معاونان وزرای خارجه ایران، آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین و همچنین مدیرکل آژانس و نماینده اتحادیه اروپا برگزار شد.

امانوئل مکرون روز جمعه ضمن ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام گفت وظیفه او تلاش برای تغییر موضع دونالد ترامپ بوده است. او در عین حال گفت این تصمیم آمریکا باعث نمی‌شود اروپا در مسایل دفاعی و امنیتی به این متحد خود پشت کند.

پیش از این آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، چند بار تاکید کرده است که سیاست‌های دونالد ترامپ نشان می‌دهد که اروپا نمی‌تواند به آمریکا تکیه کند.

آقای مکرون امروز گفت دونالد ترامپ به این دلیل توافق ایران را دوست ندارد که این توافق دستاورد مذاکراتی بوده که باراک اوباما پیش برده است.

امروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که میزبان آقای مکرون بود، گفت از آنجا که دونالد ترامپ همچنان در مذاکره را باز گذاشته، می‌توان به نجات توافق هسته‌ای امیدوار بود.

آقای پوتین گفت: "فکر می‌کنم که این توافق هنوز از دست نرفته است."